Tytuł: China’s and India’s Challenge to Latin America. Opportunity or Threat? (Chińskie i indyjskie wyzwanie dla Ameryki Łacińskiej. Szansa czy zagrożenie?)
Redakcja: Daniel Lederman, Marcelo Olarreaga i Guillermo E. Perry
Wydawnictwo: Bank Światowy (2009)

Dzisiaj proponuję inną perspektywę na wzrost ChRL (i Indii przy okazji) widziane z Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W pierwszej kolejności jest widoczne zafascynowanie szybkim wzrostem obydwu azjatyckich gigantów, ale towarzyszom mu bardzo blisko obawy.

Przede wszystkim kraje regionu obawiają się konkurencji, zwłaszcza że ChRL i Indie rosną w sektorach produkcji przemysłowej nisko i średnio zaawansowanej technologicznie, tej samej, która dominuje w Ameryce Łacińskiej. Wpływa to bezpośrednio zatrudnienie i koszty produkcji w regionie. W efekcie Ameryka Łacińska ma poczucie ograniczenia wzrostu ze strony Azji Wschodniej i równoczesnego spychania do bycia zapleczem surowcowym.

Inny problem to wzrost wpływów politycznych Pekinu, który podtrzymuje lewicowo-populistyczne reżimy (w opozycji do prawicowo-populistycznych podtrzymywanych przez lata przez Waszyngton) – samej Wenezueli ChRL roluje kredyt, co daje zadłużenie już w wysokości 65 mld USD.

Chińska i – w mniejszym stopniu – indyjska obecność mają też pozytywny wymiar. Zwiększają się możliwości dokapitalizowania lokalnych gospodarek, ale znowu, tych związanych przede wszystkim z wydobyciem surowców naturalnych i rolnictwem. Moim zdaniem jednak, jedyny sektor przemysłu, który może skorzystać najbardziej to biotechnologie. Lecz same przemysł biotechnologiczny, mimo rosnącego znaczenia, to za mało by pchnąć modernizację gospodarczo-społeczną Ameryki Łacińskiej i Karaibów do przodu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.