Autor: Kai-fu Lee
Tytuł: AI Superpowers: China, Silicon Valley, and the New World Order (Supermocarstwa Sztucznej Inteligencji: Chiny, Dolina Krzemowa i Nowy Porządek Świata)
Wydawnictwo: Houghton Mifflin Harcourt (2018)

Przyznaję się, że podchodziłem do tej pozycji z pewnymi obawami. Bałem się kolejnej pozycji gloryfikującej, poprzez postępy w AI, autorytarny reżim panujący w ChRL, albo odwrotnie czegoś, co wpisuję się w narrację budowania totalnego zagrożenia ze strony „komunistycznej zaraz”.

Jedno i drugie uważam za fałszywą narracją. ChRL to ani nowe ZSRR w czasach Chruszczowa, ale też żadna realna alternatywa dla Zachodu. To autorytarny, wrogi ideologicznie zachodowi system, który z rożnych powodów historycznych przetrwał w Chinach i wykorzystuje ich zasoby, przede wszystkim do obrony reżimu. O wszem może stanowić niebezpieczeństwo, ale to niebezpieczeństwo wynikające ze strachu, niż z ambicji. A już w żadnym razie nie można utożsamiać KPCh i jej państwa z Chinami. Tyle.

Wracając do książki Lee, to jest ona przede wszystkim poświęcona Sztucznej Inteligencji (AI – artificial intelligence), a dopiero na drugim miejscu relacjom czy właściwie rywalizacji chińsko-amerykańskiej w wyścigu do zbudowania AI. Nie da się ukryć, że Europa pozostaje w tym wyścigu w tyle, razem z Japonią i Indiami. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że kwestia AI zostanie rozstrzygnięta miedzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Problemem jest, że AI kompletnie przeora nasze życie, sposób produkcji i współczesną gospodarkę. Jest to nieuniknione i nastąpi szybciej niż komukolwiek się wydaje, ale główni gracze zapatrzani w wyścig nie zdają sobie do końca sprawy z konsekwencji.

Po lekturze, osobiście uważam obsesję Pekinu na punkcie wykorzystania AI do kontroli społecznej (podyktowaną poczuciem zagrożenia reżimu) za największe niebezpieczeństwo nie tylko dla wolności człowieka, ale też ludzkiej kreatywności w dłuższej perspektywie czasu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.