W Shanzhen rozpoczęły się testy płatności za przejazdy metrem przy pomocy rozpoznawania twarzy. Na razie system jest testowany jedynie na pojedynczej stacji, która jest też objęta testowaną siecią 5G. Ludzie wchodzący na stację mogą – mają jeszcze wybór – zeskanować swoją twarz na jednej z bramek, gdzie normalnie płacą za przejazd płatnościami na telefon lub kartami komunikacji miejskiej. Wcześniej jednak muszą wprowadzić swoje dane biometryczne do systemu i połączyć konto w sieci operatora transportu publicznego z wybraną formą płatności.

Docelowo opłata za przejazd będzie automatycznie pobrana po zeskanowaniu twarzy przy wychodzeniu z metra, ale ponieważ system działa tylko na jednej stacji, więc pasażerowie finalizują transakcję u celu podróży w tradycyjny sposób. W tej chwili testy mają za zadanie sprawdzić przede wszystkim zdolność szybkiego skanowania i prawidłowego rozpoznawania twarzy w praktyce w realnym świecie. Projekt jest realizowany we współpracy Shenzhen Metro i Huawei.

Pierwsze płatności przy wykorzystywaniu systemu rozpoznawania twarzy wprowadzono w ChRL w wybranych punktach KFC w 2017 roku.

Chińskie media zachwycają się systemem podkreślając jego korzyści, jak brak konieczności noszenia karty transportu publicznego i związane z tym oszczędności administracyjne. Przemilczają jednak fakt, ze pozwoli to zarządzającym metrem na kontrolę każdej indywidualnej osoby w systemie. Kiedy dodamy do tego fakt, że służby specjalne w ChRL mają ciągły i nieograniczony dostęp w czasie rzeczywistym do wszystkich baz danych, to otrzymamy idealne narzędzie kontroli społecznej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.