Premier Narendra Modi powiadomił w środę o sukcesie próby pocisku rakietowego zdolnego do zestrzelenia satelity. Według doniesień prasy indyjskiej pocisk miał zniszczyć satelitę lecącego na niskiej orbicie. Do tej pory podobną bronią mogły się poszczycić jedynie Stany Zjednoczone, Rosja i ChRL. Teraz do „klubu” dołączyły Indie.

Po każdym z takich testów zostają tysiące kosmicznych śmieci, które stanowią zagrożenie dla innych satelitów, ale przede wszystkim załogowych statków kosmicznych – w 2011 roku śmieci pozostałe z chińskiego testu przeszły w odległości 6 km od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Im wyżej znajdował się zniszczony satelita, tym będą one znajdować się dłużej na orbicie.

ChRL przeprowadziła swój test w 2007 roku, kiedy zestrzelono satelitę na orbitującego na wysokości 865 km. Zestrzelenie satelity na tej wysokości jest jednak relatywnie łatwiejsze, niż na niższych orbitach.1 Do tej pory udało się to jedynie Amerykanom, którzy przeprowadzili w 2008 roku udany test zestrzelania  starego satelity szpiegowskiego na o wiele niższej orbicie.

Zostało to odebrane jako odpowiedź na chiński test z 2007 roku. Podobnie jest z indyjską próbą, która jest powszechnie odbierana jako sygnał dla Pekinu i Karaczi, że New Delhi będzie mogła teraz rozwijać własne systemy anty-balistyczne.

Z podanych informacji wynika, że indyjski test przypominał ten przeprowadzony przez Stany Zjednoczone. Ze stacjonarnej wyrzutni wystrzelono pocisk, który zniszczył satelitę na niskiej orbicie 300 km po trzech minutach lotu.

Udany test wykorzystał natychmiast premier Narendra Modi, który liczy na zwycięstwo swojej Indyjskiej Partii Ludowej (Bharatiya Janata Party, BJP) w nadchodzących wyborach parlamentarnych,2 aby przedstawić się jako „mocny przywódca”, rozbudowujący zdolności obronne kraju.


1 Do niskiej orbity okołoziemskiej zalicza się wysokość od 200 do 2000 km, ale wewnątrz tych granic są duże różnice. Trzeba pamiętać, iż generalnie, im satelita orbituje niżej, to musi się szybciej poruszać i jest trudniejszy do przechwycenia.
2 Przeprowadzanych w siedmiu etapach między 11 kwietnia a 19 maja.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.