Pisałem niedawno o sprawie Cindy Yang, która miała oferować „szansę na interakcję z prezydentem, ministrem handlu oraz innymi postaciami politycznymi.” Ponadto obiecała zaaranżowanie obiadów na Kapitolu i w Białym Domu. Tym razem sprawa dotyczy innej Chinki, ale możliwe, że związanej z Cindy Yang.

Niejaka Yujing Zhang została zatrzymana w sobotę 30 kwietnia, kiedy po przejściu kontroli Secret Service próbowała wejść na zastrzeżony teren w rezydencji Donalda Trumpa na Florydzie, Mar-a-Lago. Miała przy sobie między innymi dwa paszporty,1 cztery telefony komórkowe oraz pamięć USB (pendrive) zawierającą złośliwe oprogramowanie.

Agenci Secret Service wpuścili ją na teren, ponieważ wzięli ją za krewną jednego z członków klubu,2 który nosi takie samo nazwisko. Zatrzymana przez ochronę rezydencji twierdziła, że się zgubiła szukając basenu. Przeszukanie jednak nie ujawniło, aby posiadał kostium kąpielowy. Jednemu z agentów powiedziała, że przyszła na spotkanie organizowane przez „United Nations Chinese American Association”, a drugiemu, iż przyjechała na imprezę „United Nations Friendship Event” i pokazał wydrukowane po chińsku zaproszenie. Potem tłumaczyła, że znajomy o imieniu „Charles” powiedział, aby przyleciała z Szanghaju na Florydę spróbować porozmawiać z członkami rodziny prezydenta o relacjach gospodarczych ChRL i Stanów Zjednoczonych.

Trudno powiedzieć, czy zatrzymana jest po prostu niezrównoważona psychicznie, czy jest raczej agentką, która tylko udaje, ponieważ została złapana. Bezspornie jest to dziwaczna historia, ale – jeżeli prawdziwe okazałoby się drugie podejrzenie – to pokazuje, że chiński wywiad jest gotowy na podjęcie dużego ryzyka, aby przełamać systemy informacyjne Białego Domu.


1 Nie jest jasne, czy obydwa były z ChRL, czy może jeden został wydany przez SRA Hong Kong.
2 Mar-a-Lago to de facto cały kompleks wypoczynkowy, a w 128-pokojowej rezydencji znajduje się także prywatny klub ze spa i pokojami gościnnymi (tylko dla członków oraz ich gości).

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.