Autor:
Tytuł: Managing Transition. The Chinese Communist Party, United Front Work, Corporatism, and Hegemony (Zarządzając transformacją. Komunistyczna Partia Chin, praca Zjednoczonego Frontu, korporacjonizm i hegemonia)
Wydawnictwo: Routledge (2005)

Gerry Groot zajmuje się działaniem i rolą w ChRL Zjednoczonego Frontu (统一战线) a przede wszystkim Wydziału Prac Zjednoczonego Frontu KC KPCh (中共中央统一战线工作部). Zjednoczony Front1 stanowi klucz nie tylko do sposobu w jaki KPCh zdobyła w Chinach władzę, ale też jest podstawowym mechanizmem kontroli społecznej i zachowania hegemoni politycznej przez partię.

Teoretycznie Zjednoczony Front jest platformą polityczną, w ramach której mogą funkcjonować inne organizacje polityczne, w tym osiem tzw. demokratycznych partii Zjednoczonego Frontu. W rzeczywistości przywódcy i większość członków tych organizacji należy równocześnie do KPCh. Istotą istnienia i działania Zjednoczonego Frontu jest jednak kontrola nad wszelkimi przejawami życia publicznego w ChRL, ale też wśród chińskiej diaspory. Pod parasolem i kontrolą Frontu działają związki zawodowe, organizacje kobiece i młodzieżowe, zrzeszenia Chińczyków zagranicą itp. itd. Front jest „pasem transmisyjnym” KPCh, która równocześnie dba o to, aby żadna organizacja społeczna działająca poza Frontem nie przetrwała zbyt długo.

Groot w swojej pracy analizuje historię i rozwój Zjednoczonego Frontu od lat trzydziestych, kiedy to sama KPCh funkcjonowała w ramach Narodowego Zjednoczonego Frontu Narodowego (國民革命統一戰線)kontrolowanego przez Kuomintang, aż do połowy lat dziewięćdziesiątych, kiedy ukształtowała się obecna forma i sposób działania Frontu.

Fascynująca lektura dla kogoś, kto próbuje zgłębić sposób funkcjonowania KPCh i ChRL.


1 Na przestrzeni zmieniała się nazwa. Od Demokratycznego Zjednoczonego Frontu Robotników i Chłopów (農民主統一戰線) przez Ludowy, Demokratyczny Zjednoczony Front (人民民主统一战线) od 1945 roku do rewolucji kulturalnej, kiedy przyjęta nazwę bardziej na czasie: Rewolucyjny Zjednoczony Front (革命统一战线). Obecna nazwa została zaadoptowana w 1978 roku, u progu reform gospodarczych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.