Donald Trump ogłosił w niedzielę na Twitterze podniesie ceł z 10% do 25% na pulę produktów z ChRL wartą 200 mld USD. Podwyżka ma nastąpić już w najbliższy piątek i dotknie ponad pięć tysięcy produktów przemysłowych i rolnych, od świeżej i mrożonej żywności po chemikalia, tekstylia, produkty metalowe, budowlane, a przede wszystkim elektronikę i dobra konsumpcyjne. Nowe cła mają być odpowiedzią na brak postępów w rozmowach o porozumieniu handlowym, które utknęło na ostatniej prostej.

Sprawa może mieć dwa racjonalne wyjaśnienia i kilka mniej rozsądnych. Chociaż tych drugich nigdy nie można wykluczyć, to zajmę się dzisiaj jedynie tymi pierwszymi.

Ciekawa jest reakcja Pekinu, który nakazał w mediach ciszę na temat tweeta Trumpa, a cenzura usuwa z mediów społecznościowych wszelkie nawiązania.

Pierwsza interpretacja mówi, że jest to element gry negocjacyjnej. Obydwie strony są faktycznie bliskie porozumienia, a pozostały im do uzgodnienia najtrudniejsze kwestie. Dlatego Trump robi „wrzutkę” na Twittera, aby wywrzeć na Pekinie dodatkową presję i zmusić drugą stronę do kolejnych ustępstw. Rządzący ChRL podejmują grę o czym świadczyłaby odpowiedź redaktora naczelnego „Global Times”,1 Hu Xijin (胡锡进), który napisał w poniedziałek na zablokowanym w ChRL Twitterze (SIC!), że wprowadzenie taryf oznacza, iż podróż wicepremiera Liu He do Waszyngtonu na rozmowy ze stroną amerykańską stanie się mało prawdopodobna. Chińska delegacja ma być jednak w Stanach Zjednoczonych już w środę, a ewentualne sankcję w piątek…

Krótko mówiąc oznacza to, że obydwie strony ostro się targują, ale naprawdę są gotowe do kompromisu.

Druga, mniej prawdopodobna opcja tłumaczyłaby posunięcie Trumpa faktem, że negocjacje po rozwiązaniu w miarę łatwych kwestii naprawdę utknęły na najtrudniejszych, kluczowych problemach i żadna ze stron nie jest gotowa na kompromis lub rezygnację ze swoich interesów. Według Asia Times poszło o mechanizm implementacji i weryfikacji porozumienia.

Dwa tygodnie temu pisałem o niewiarygodnie dobrych wynikach makroekonomicznych gospodarki ChRL w pierwszym kwartale br. Istniej możliwość, że Xi Jinping i jego ekipa z Liu He odpowiedzialnym za gospodarkę, uwierzyli w te dane – osobiście wątpię. Uznali, że gospodarka odbiła się od dna i negatywny skutek amerykańskich sankcji zaczyna maleć, dlatego mogą usztywnić stanowisko negocjacyjne. Co gorsza, może Trump oraz jego ludzie też uwierzyli w te statystyki i uznali, że trzeba podnieść taryfy celne, aby utrzymać zdolność negatywnego oddziaływania.

Na razie wystarczył jeden tweet i giełdy w regionie Azji-Pacyfiku zanurkowały w poniedziałek.  Indeks Hang Seng spadł o 2,5%, a indeks blue chip stracił aż 4%. Indeksy CSI 300 (trzystu największych spółek) na giełdach w Szanghaju i Shenzhen spadły odpowiednio 6,1% i 5,8%, a RMB stracił do USD 1,3%.


1 “Global Times” to angielskojęzyczna bulwarówka należąca do “Dziennika Ludowego”, organu KC KPCh. „Global Times”, mimo o wiele niższej rangi niż sam „Dziennik Ludowy” jest często wykorzystywana przez partię komunistyczną do wysyłania balonów próbnych, z których zawsze łatwo się wycofać.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Poniżej inne wyjaśnienie. Tylko sama końcówka mi nie pasuje, bo jednak większość uważa Trumpa za wariata i się go boi.

  „Meanwhile Donald Luskin of Trend Macrolytics generally sees the art of the deal:

  Just because we are seeing such things now does not mean the deal is falling apart. To be sure, it might mean that. Mistakes can happen. But more likely it signals the highly turbulent edge of chaos – the existential interface between “yes” and “no” – that all negotiations have to pass through before they end.

  …And at the end of the day, we can’t rule out that Trump never wanted a trade deal to begin with, but began his trade war to break China’s economy before it overtakes the world – indeed to break China itself, the way Ronald Reagan broke the Soviet Union… But remember the fundamental truth here. Trump wants you to worry about just that kind of possibility. He wants you to think he’s crazy. He wants to you to fear him. Because if you aren’t afraid of him, Xi Jinping won’t be either. And if Xi isn’t afraid, he has absolutely no reason to give a millimeter on trade.”

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Jest wariatem albo udaje wariata. Duże pole do spekulacji. Wytłumaczenie, że od początku planem jest znokautowanie ChRL nie jest wykluczony.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.