Każdy zajmujący się ChRL często zadaje sobie pytanie (a przynajmniej powinien): jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?

W Pekinie trwa drugie Forum Pasa i Szlaku ( Belt and Road Forum, BERF2),1 ale z komentarzem poczekam na zakończenie całej imprezy, co ma mieć miejsce jutro. Temat na dzisiaj także jednak jest związany z Inicjatywą Pasa Szlaku. W czwartek chińskie giełdy tąpnęły pociągając za sobą notowania w Azji. Paradoksalnie u podłoża nerwowej reakcji inwestorów leżały bardzo dobre wyniki za pierwszy kwartał bieżącego roku, kiedy PKB ChRL miało wzrosnąć o 6,4%, lecz tzw. rynki przestraszyły się dwóch rzeczy.

Po pierwsze dobre wyniki mogą oznaczać, że Pekin przestanie pompować pieniądze w gospodarkę, a bez tego należy spodziewać się ponownego spowolnienia. Dobre wyniki mogą też oznaczać, że Biuro Polityczne KPCh zdecyduje się na podjęcie od dawna oczekiwanych reform strukturalnych, a to będzie także oznaczało zakończenie polityki stymulowania gospodarczego. Osobiście mam wątpliwości nie tylko, co do gotowości obecnego kierownictwa do podjęcia rzeczywistych reform strukturalnych. Przede wszystkim nie jestem pewien, że kiedy one nastąpią, to pójdą w kierunku oczekiwanym przez większość obserwatorów, tj, zwiększenia roli mechanizmów rynkowych i dopuszczenia konkurencji, także zagranicznej, w sektorach dotychczas zastrzeżonych dla przedsiębiorstw państwowych.

Drugi problem jest moim zdaniem głębszy. Nikt, kto choć trochę zna się na gospodarce ChRL, nie wierzy, że wzrost PKB wyniósł w pierwszym kwartale naprawdę 6,4%. Zakładając, że rzeczywisty wzrost PKB jest niższy o 1,5-2 punkty procentowe, to wynik wciąż nie jest zły. Kwestią jest brak zaufania i ogólne poczucie, że władze fałszują dane. Owszem zawsze je fałszowały, ale od czasu rozpoczęcia reform było to w granicach rozsądku (no może poza 2008 rokiem). Teraz wydaje się, że wszelkie hamulce puściły i dane makroekonomiczne publikowane w Pekinie żyją własnym życiem oderwanym kompletnie od rzeczywistości. Oznacza to też, że władze uzbrojone w dane makroekonomiczne, jakie potrzebują, będą skłonne do podjęcia do działań opartych na myśleniu życzeniowym. Krótko mówiąc obawiam się, że w ChRL wraca czas myślenia ideologicznego, a nie pragmatycznego.2

Zakończenie programu stymulacyjnego będzie także oznaczało dalszą presję na RMB i choć Xi Jinping zapewniał w przemówieniu na BARF2, że Pekin nie będzie dewaluował swojej waluty, to nie oznacza także, iż będzie jej bronił za wszelką cenę. Jednakże tutaj byłbym skłonny do bardziej ostrożnego podejścia, ponieważ jeżeli potwierdzą się doniesienia Wall Street Journal, iż chińskie banki odczuwają poważne braki dolarów i innych walut, to ma to dwie konsekwencje.

Po pierwsze oznacza, że załamanie eksportu jest naprawdę poważne, ponieważ napływ walut nie pozwala na zrównoważenie wypływu. Stąd też szybkie zbliżenie się ChRL do zrównoważenia rachunku bieżącego bilansu płatniczego, a w przyszłości jest prawdopodobny również deficyt. To oznacza dodatkową presję na RMB, ale też potwierdzałoby przypuszczenia, że publikowane dane makroekonomiczne rozmijają się z rzeczywistością szerokim łukiem. Po drugie stawia to pod znakiem zapytania zdolności finansowe państwowych banków do finansowania projektów w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. Dlatego Pekin może zwiększyć podaż walut dla państwowych banków i będzie wysprzedawał im rezerwy walutowe, a przy okazji bronił kursu RMB.


1 Właściwie jest to Belt and Road Forum for International Cooperation, czyli BRFIC, ale w dzisiejszych czasach to zbyt skomplikowane.
2 W rzeczywistości zawsze to była mieszanka obydwu, jedynie po 1978 roku przeważało podejście praktyczne.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] przyszłości na pozycjach ujemnych, ok. minus 6,6 miliarda USD. Jednak już w tym roku zbliżył się praktycznie do zera. Ma w tym procesie swój udział wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi, ale jest to w najlepszym […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] Problem w tym, że są to dane oficjalne, co do których od lat istnieje podejrzenie, że niekoniecznie odzwierciedlają rzeczywistość. Dlatego kiedy one zaczynają wykazywać spowolnienie, to może oznaczać, że sytuacja jest tak […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.