W poniedziałek ogłoszono w Pekinie dane makroekonomiczne za 2018 rok. Mimo że już parę lat temu pisałem o rozmijaniu się chińskich danych statystycznych z rzeczywistością, to wciąż mnie zaskakuje nie tyle szybkość działania Narodowego Biura Statystycznego (kiedy przeciętnie na świecie potrzeba 6-8 tygodni, aby móc podać podobne dane, to tutaj hokus pokus i w trzy tygodnie wszystko gotowe), co fakt, że u większości komentatorów nie budzi to żadnych podejrzeń i przyjmują je za dobrą monetę.

Tak, wiem, że tak jest wygodniej. Same też opisałem ten mechanizm, ale wciąż mam prawo do zdziwienia. Nie zmienia to faktu, że pracownikom Narodowego Biura Statycznego należą się wyrazy uznania. Stanęli na wysokości zadania. Partia wyznaczyła „target“ 6,5%, a oni proszę dostarczyli nawet więcej.

Według oficjalnych danych PKB ChRL w 2018 roku wzrosło o 6,6% i było mniejsze od 0,2 punktu procentowego od wzrostu za 2017 rok. Jest to też najniższy – znowu oficjalny – wzrost od 1990 roku, czyli dołka gospodarczego po stłumieniu protestów z 1989 roku. Dane z ostatniego kwartału są nawet gorsze, wzrost liczony rok-do roku wyniósł 6,4% i był niższy od trzeciego kwartału 2018 roku o 0,1 punktu procentowego. W ten sposób wzrost PKB osiągnłą poziom z pierwszego kwartału 2009 roku, pierwszego pełnego kwartału po upadku Holdingu Lehman Brothers i wybuchu kryzysu finansowego.

Największy wpływ na spowolnienie wzrostu – i pamiętajmy jest to wciąż wzrost, choć pewnie realne dane są niższe – ma spadek dynamiki we wszystkich głównych sektorach, które od 2009 roku napędzają gospodarkę. W sektorze gotowych dóbr inwestycyjnych (fixed-asset investment), włącznie z nowymi fabrykami i mieszkaniami własnościowymi, odnotowano wzrost o 5,9% – spadek z 7,2%. Najgorzej jednak było w inwestycjach infrastrukturalnych, które co prawda wciąż wzrosły o 3,8%, ale nie ma już mowy o 19%, jak w 2017 roku. To jednoznacznie też pokazuje, że kończy się kapitał, który można by łatwo użyć do stymulowania wzrostu dla samego wzrostu – również pisałem już o niebezpieczeństwach fiksacji na punkcie PKB. 

Jak twórczość urzędników biura statystycznego ma się do rzeczywistości? Wśród tzw. chinawatcherów Istniej konsensus, że w normalnych latach, bez większych napięć politycznych, powinno się średnio odjąć 1,5 może 2 punkty statystyczne. Dawałoby to realny wzrost PKB za 2018 rok w granicach 5,1 – 4,6%. Jednak trudno nazwać rok 2018 „normalnym“, dlatego pozostaje otwartym pytaniem, jak daleko poprawiono tym razem statystyki.  

Wciąż, wzrost w graniach 3 – 4 % byłby niezły. W rozwiniętych, demokratycznych państwach byłby to nawet powód do zadowolenia, ale w ChRL to problem. Po pierwsze 45-50% PKB jest przeznaczane na generowanie PKB, a stopa zwrotu z inwestycji wciąż maleje. Krótko mówiąc, aby pociąg wciąż jechał, trzeba dorzucać coraz więcej do paleniska, ale mimo to pary jest coraz mniej i lokomotywa zwalnia. Oznacza to też, że wzrost PKB nie przekłada się w tak dużym stopniu na wzrost stopy dobrobytu, co w ChRL jest dodatkowo upośledzone poprzez wysoki poziom nierówności społecznych – współczynnik Giniego z 2016 wyniósł dla ChRL 46.5. Nie mówiąc już o wszechobecnej korupcji. Taka kombinacja czynników w realiach autorytarnego państwa wyznacza granicę stabilności reżimu na wzrost PKB na poziomie minimum 4%. Dlatego można powiedzieć, iż co prawda ChRL jeszcze nie zaryła w dno, ale zbliżyła się niebezpiecznie do niego.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] fakt, że była w stanie utrzymać wysoki wzrost gospodarczy – choć nie bez przerwanie i raczej nie tak wysoki, jak podają ostatnio oficjalne dane, ale efekty wzrostu są widoczne gołym okiem – równocześnie odnotowując jeden z […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] każdego uważnego obserwatora jest oczywiste, że mimo oficjalnych statystyk1 chińska gospodarka nie ma się najlepiej. Trudno powiedzieć na ile jest to efekt wojny handlowej […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] modelu gospodarczego, w którym 45-50% PKB jest przeznaczane na generowanie PKB, co oznacza, że ChRL musi utrzymać wzrost gospodarczy na minimum 4%, aby utrzymać stabilność […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] roku o 6,2%, a w przyszłym o 5,7% i przekroczyć psychologiczną barierę 6%. Już pisałem, dlaczego formalny wzrost PKB ChRL niekoniecznie przekłada się na realny wzrost gospodarki, więc nie ma sensu powtarzać tego […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.