Dla każdego uważnego obserwatora jest oczywiste, że mimo oficjalnych statystyk1 chińska gospodarka nie ma się najlepiej. Trudno powiedzieć na ile jest to efekt wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, a na ile efekt głębszych, strukturalnych problemów ChRL. Jedno jest jednak pewne, najbogatsi Chińczycy tracą pieniądze, przynajmniej jako grupa.

Według raportu Capgemini, francuskiej firmy konsultingowej między 2017 a 2018 rokiem po raz pierwszy od siedmiu lat zmniejszyła się o ok. 100 tysięcy osób globalna elita.2 Największy spadek nastąpił w Azji, gdzie HNWI stracili ok. biliona USD, z 21,6 do 20,6 biliona USD. Z tego 530 mld USD straciła chińska elita, a prawie 67 tysięcy osób straciło tutaj status HNWI. 

Główną przyczyną gwałtownego przerzedzenia się chińskich elit są spadki na giełdach. Połączony indeks giełd w Szanghaju i Shenzhen spadł w ubiegłym roku o 25%, z tego stracił 10 punktów procentowych tylko w ostatnim kwartale 2018 roku. Drugą przyczyną, choć mniej istotną, jest spadek wartości RMB. Zasoby zgromadzone w lokalnej walucie są po prostu mniej warte po przeliczeniu na USD.

Trudno oszacować w jak dużym stopniu spadki na giełdzie są wynikiem wojny handlowej, a na ile wynikają z innych czynników. Gwałtowne załamania na giełdach nie są w ChRL niczym nowym, wystarczy przypomnieć rok 2015. Obecnie giełdy znowu rosną. Indeks giełdy w Shenzhen wzrósł już o 28%, ale kolejne załamanie czai się tuż za rogiem. W sumie wystarczy jeden twitt.


1 Jeżeli ktokolwiek je jeszcze traktuje poważnie.
2 Tzw.
jednostki o wysokim dochodzie netto (high-net-worth individuals HNWI) minimum 1 mln USD.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.