03chinaclimate-web1-facebookjumbo

Nie raz pisałem, że statystyki w ChRL są wyssane z palca, a teraz mamy tego bezpośredni dowód. Szef prowincji Liaoniang, Chen Qiufa przyznał, że prowincjonalni urzędnicy przez lata fałszowali dane wysyłane do Pekinu. Chociaż okres, o którym mówi Chen obejmuje tylko lata 2011-2014, to dla nikogo nie stanowi tajemnicy fakt, że dane z lat przed 2011 roku także mocno mijają się z rzeczywistością.

Sprawa jest kłopotliwa dla rządzących, ponieważ wkrótce mają być ogłoszone dane makroekonomiczne za zaszły rok i wątpię, by ktokolwiek zdrowo myślący mógł je uznać za wiarygodne. Zwłaszcza, że z doniesień Xinhua wynika, iż rozmiary fałszerstw są ogromne. W niektórych wypadkach różnica między prawdziwymi wynikami a deklarowanymi wynosi ponad 100%.

Przytaczany przez Xinhua przykład pokazuje, że jeden z powiatów (xia) wykazał się dochodem w wysokości 2,4 miliarda RMB (350 milionów USD), kiedy w rzeczywistości nie przekroczył on sumy 1,1 miliarda RMB (160 milionów USD).

Obecnie dane statystyczne tej 34 milionowej i silnie uprzemysłowionej prowincji już nie powalają na papierze. Od zeszłego roku Liaoniang wykazuje duże straty i ma najgorsze wyniki ze wszystkich 31 regionów ChRL*, a to oznacza, że inne prowincje – przynajmniej ich większość – wciąż raportuje dane z sufitu. Podejrzewam, że nie zmieni się to zbyt szybko.

KPCh z jednej strony musi w końcu postarać się uporządkować kwestie statystyczne, ponieważ nie da się zarządzać nowoczesnym państwem w oparciu o wesołą twórczość urzędników w prowincjach. Z drugiej, urealnianie wszystkich statystyk oznaczałoby przyznanie się do porażki i zniszczenie fasady „drugiej potęgi gospodarczej świata”. Dlatego Pekin będzie urealniał dane statystyczne z poszczególnych prowincji stopniowo i cały proces – jeżeli zostanie doprowadzony do końca, w co wątpię – zajmie może nawet dekadę.

Fałszowanie „raportów do stolicy” ma w Chinach ogromną tradycję. Podejrzewam, że w całej historii zjednoczonych Chin, nie było roku, w którym przynajmniej część danych otrzymywanych przez rząd centralny nie była produktem wybujałej ambicji lokalnych urzędników.

* Oficjalnie ChRL ma 34 jednostki administracyjne, ale zaliczane są do nich także Makao, Hong Kong i… Tajwan.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] do stracenia, niż przeciwnik. ChRL, mimo wciąż optymistycznych wyników makroekonomicznych – jeżeli można im wierzyć, wchodzi w okres poważnej przebudowy gospodarczej i jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] 1 Jeżeli ktokolwiek je jeszcze traktuje poważnie. 2 Tzw. jednostki o wysokim dochodzie netto (high-net-worth individuals HNWI) minimum 1 mln […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.