Taiwan potwierdził wczoraj plany zakupu w Stanach Zjednoczonych sprzętu wojskowego wartego ponad 2 mld USD. W oświadczeniu ministerstwa obrony podano, że w liście skierowanym do strony amerykańskiej zadeklarowano chęć zakupu: 108 czołgów M1A2 Abrams, 1 240 przeciwczołgowych pocisków rakietowych BGM-71 TOW, 409 zestawów przeciwczołgowych FGM-148 Javelin oraz 250 ręcznych pocisków przeciwlotniczych FIM-92 Stinger.

Według doniesień medialnych Tajwan będzie się także starał o zakup 66 nowych myśliwców F-16 w najnowszej konfiguracji „V”.

W normalnej procedurze Waszyngton ma 120 dni na odpowiedź, ale ministerstwo obrony nie podało, kiedy list został wysłany. Można też podejrzewać, że administracja Trumpa będzie chciała wykorzystać sytuację do wywarcia presji na Pekin.

Tajwan też chce skorzystać z okazji. Po wojowniczym wystąpieniu gen. Wei Fenghe (魏凤和), ministra obrony ChRL na Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie jasno stwierdził, że ChRL nie tylko nie zrezygnuje z możliwości zbrojnego “zjednoczenia Tajwanu z ojczyzną”, ale też nie podda się Stanom Zjednoczonym i jest gotowa na długi konflikt, Tajpej może liczy na szybkie załatwienie sprawy.

Pekin natychmiast wyraził swój sprzeciw, mówiąc, że będzie to rzutowało na relacje bilateralne.

Czy ten sprzęt jest wstanie wzmocnić zdolności obronne wyspy? Jedni eksperci twierdzą, że jeżeli ALW wyląduje, to strona tajwańska już przegrała, ponieważ utraciła przewagę w powietrzu. Inni mówią, że pozwoli to na zepchnięcie wojsk inwazyjnych do morza. Osobiście uważam, że wojna to bardzo nieprzewidywalny „biznes”, więc posiadanie większych możliwości nie tylko poprawia zdolność do reagowania, ale też poprawia samocenę i zwiększa wolę walki. Mam jednak nadzieję, że nie będziemy świadkiem praktycznego testu zdolności obronnych Tajwanu.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] obronnych wyspy. W lipcu administracja Donalda Trumpa zgodziła się na sprzedaż Tajwanowi 108 czołgów M1A2T Abrams oraz 250 pocisków przeciwlotniczych Stinger. W sierpniu zapadła decyzja o sprzedaży 66 myśliwców F-16 w najnowszej wersji V (Viper). […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.