W Sanya (三亚), porcie wojennym na południowych wybrzeżach wyspy Hainan oficjalnie wprowadzono wczoraj do służby Shandong (舰),1 drugi lotniskowiec Marynarki ALW. Miejsce uroczystości wybrano nie przypadkowo i ma ono podkreślać pretensje ChRL do Morza Południowochińskiego. W tym samym czasie na Tajwanie ogłoszono plany tajwańskiej Korporacji Rozwoju Przemysłu Lotniczego (Aerospace Industrial Development Corporation, AIDC) i amerykańskiej korporacji Lockheed Martin zbudowania na wyspie centrum serwisowego dla myśliwców F-16 do 2023 roku.

Oczywiście nie ma mowy o zbiegu okoliczności. Nie tylko jest to odpowiedź na wprowadzenie do służby Shandogu, ale też ma wesprzeć politycznie prezydent Tsai Ing-wen przed wyborami parlamentrno-prezydenckimi na Tajwanie 13 stycznia.

To kolejny krok do wzmocnienia zdolności obronnych wyspy. W lipcu administracja Donalda Trumpa zgodziła się na sprzedaż Tajwanowi 108 czołgów M1A2T Abrams oraz 250 pocisków przeciwlotniczych Stinger. W sierpniu zapadła decyzja o sprzedaży 66 myśliwców F-16 w najnowszej wersji V (Viper). Centrum serwisowania ułatwi utrzymanie tajwańskiej floty myśliwców F-16. 

Obecnie w służbie jest 180 maszyn w starszych konfiguracjach. We wrześniu Amerykanie zgodzili się na sprzedaż Tajwanowi części zapasowych oraz „innych usług dla szerego typu samolotów wojskowych”, pod czym kryje się m. in. program unowocześnienia F-16 już znajdujących się w posiadaniu Sił Powietrznych Republiki Chińskiej (中華民國空軍, Republic of China Air Force, ROCAF). Centrum umożliwi także przeprowadzenie całej operacji modernizacji floty f-16 szybciej. Same centrum oraz towarzyszące mu wyszkolenie kadr, zdobyte know-how itp. pozwolą także w przyszłości na przyśpieszenie rozwoju rodzimego przemysłu lotnictwa wojskowego na Tajwanie. 


1 Lotniskowce Marynarki ALW mają nazwy nadawane za chińskimi prowincjami, vide Liaoning (辽宁舰).

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] to będzie”. Nie bez znaczenia są też problemy z pozyskiwaniem części zamiennych i serwisowaniem maszyn. Z drugiej od dawna mówi się infiltracji armii przez agentów z kontynentu i częstych aktach […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.