Generał Shen Yi-ming (沈一鳴), szef sztabu generalnego Armii Republiki Chińskiej (中華民國陸軍) zginął wraz siedmioma innymi osobami w czasie katastrofy śmigłowca Black Hawk, do której doszło w czasie awaryjnego lądowania niedaleko Tajpej z powodu złej pogody. Generał Shen leciał z zespołem na inspekcję do bazy Dong’ao (東澳) w Yilan, na północnym-wschodzie Tajwanie.

Z trzynastu osób na pokładzie wypadek przeżyło pięć. Wśród innych ofiar są: generał Yu Chin-wen (于親文) – zastępca Dyrektora Wojennego Biura Politycznego, generał Huang Yu-min (黃佑民) – zastępca Szefa Logistyki Kwatery Głównej Sztabu Generalnego, generał Tsao Chin-ping (曹進平) – zastępca Szefa Sztabu Generalnego ds. Komunikacji-Elektronicznej i Informacji oraz generał Hung Hung-chun (洪鴻鈞) – zastępca szefa Sztabu Generalnego ds. Wywiadu. Wygląda, że straty są poważne, ale – nie chce, żeby to zabrzmiało bezdusznie – nie są katastrofalne dla tajwańskiej armii. Poza generałem Shen, zginęli zastępcy, co nie zaburzy działania sztabu dzisiaj. Może jednak wpłynąć na przyszłość, ponieważ zginęli ludzie przygotowywani do zajęcia pewnego dnia najwyższych stanowisk w armii.

Tajwańskie lotnictwo dotykają często katastrofy. Z jednej strony jest konsekwencją przysłowiowej brawury pilotów i chińskiego „chabuduo” (差不多) – „mniej więcej”, które jest odpowiednikiem polskiego „jakoś to będzie”. Nie bez znaczenia są też problemy z pozyskiwaniem części zamiennych i serwisowaniem maszyn. Z drugiej od dawna mówi się infiltracji armii przez agentów z kontynentu i częstych aktach sabotażu. Możliwe, że się nigdy nie dowiemy, czy w tym wypadku doszło do nieszczęśliwego wypadku lub ktoś maczał w nim palce.

11 stycznia mają się obyć na Tajwanie połączone wybory prezydencko-parlamentarne. Prezydent Tsai Ing-wen zmierzy się w nich z Han Kuo-yu, kandydatem opozycyjnego Guomindangu. Lecz w związku z katastrofą kampanię zawieszono do piątku. Zobaczymy, jak wypadek wpłynie na wybory. Guomindang będzie próbował obwinić prezydent, a rządząca, niepodległościowa Demokratyczna Partia Postępu może sugerować chińskie wpływy. Zwłaszcza, że właśnie uchwalono ustawę mającą zapobiec infiltracji wyspy przez agenturę z kontynentu. Wielu nie uzna tych dwóch wydarzeń za przypadek.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.