Według lokalnych mediów Ministerstwo Obrony Republiki Chińskiej (Tajwan) miało podjąć decyzję o ulokowaniu skrzydła taktycznego w skład, którego mają wejść myśliwce F-16V, których zakup jest spodziewany w najbliższym czasie,1 na południowowschodnim krańcu wyspy.

Baza dla nowych samolotów, znajdująca się w powiecie Taitung (臺東), została wybrana z powodu faktu, że jest odizolowana od kontynentu przez Centralny Łańcuch Górski (中央山脈). Ma to chronić startujące i lądujące jednostki przed namierzeniem przez systemy przeciwlotnicze S-300 i S-400, które ChRL zakupiła od Rosji.

Skrzydło taktyczne ma też chronić wybrzeże pacyficzne wyspy przed atakiem z tego kierunku. Wbrew pozorom ma to sens, ponieważ według wielu specjalistów zachodnie wybrzeże Tajwanu jest zbyt skaliste i brakuje na nim plaż, które mogłyby stanowić dogodne miejsce desantu. Dlatego istnieje możliwość, że inwazja może nastąpić na wschodnim wybrzeżu, gdzie względna izolacja pozwoliłaby siłom agresora na zdobycie i szybką rozbudowę przyczółku.

Może to też być jedna z przyczyn przyśpieszenia w ChRL programu budowy floty lotniskowców. Lotnictwo morskie ALW trenuje również regularnie loty wokół Tajwanu, przez cieśninę Miyaka lub Cieśninę Luzon.


1 W tym tygodniu administracja Trumpa wystąpiła do Kongresu o zgodę na sprzedanie Tajwanowi 66 nowych myśliwców F-16 w konfiguracji V(iper), wartych 8 miliardów USD. F-16V jest nazywany czasami „F-35 dla ubogich”, ponieważ posiada częściowo takie samo wyposażenie, przede wszystkim radar, zdolny namierzyć najnowsze myśliwce ALW, Chengdu J-20.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] 250 pocisków przeciwlotniczych Stinger. W sierpniu zapadła decyzja o sprzedaży 66 myśliwców F-16 w najnowszej wersji V (Viper). Centrum serwisowania ułatwi utrzymanie tajwańskiej floty myśliwców […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.