W Hong Kongu po niedzielnym proteście sytuacja zmienia się błyskawicznie. Wydaje się, że mobilizacja prawie dwóch milionów ludzi1 podziałała otrzeźwiająco na lokalne władze, ale też na Pekin, który uznał, że nie ma potrzeby zaostrzać sytuacji. Z kontynentu przyszedł rozkaz, aby złagodzić sytuację.

Niestety w sobotę zginął jeden z demonstrantów, który rozwinął na rusztowaniu baner wzywający Carrie Lam do dymisji. Otoczony przez policję, mimo negocjacji, także demokratycznych deputowanych, rzucił się z wysokości.

Poniżej sześciogodzinny przemarsz tłumu przez jedną z pięciu równoległych ulic, którymi napływali równocześnie ludzie do dzielnicy rządowej.

Jeszcze w niedzielę, Carrie Lam przeprosiła Hongkończyków za forsowanie ustawy ekstradycyjnej, choć twierdzi, że miała dobre intencje, a sama ustawa jest czymś dobrym. Wczoraj policja zrezygnowała także z kwalifikowania wydarzeń ze środy jako zamieszek. Komisarz Stephen Lo Wai-chung oświadczy, że jedynie osoby, którym zostanie udowodnione bezpośrednie atakowanie policji, będą oskarżone o złamanie przepisów o zapobieganiu zamieszkom, w sumie 5 osób na kilkadziesiąt tysięcy demonstrujących. Wcześniej tego samego dnia wypuszczono z więzienia 30 dni przed terminem Joshuę Wong, przywódcę Ruchu Parasolek z 2014 roku, którego skazano na trzy miesiące więzienia za organizację ówczesnego strajku okupacyjnego.

Aby porównać, jak dynamicznie zmienia się sytuacja zapraszam do odsłuchania mojej wypowiedzi dla audycji „Puls świata” w Programie Drugim Polskiego Radia z zeszłego piątku i nagranego wczoraj w Ośrodku Studiów Wschodnich pocastu: Hong Kong – ulica zatrzyma Pekin?

Na razie władze się cofają. Zobaczymy na jak długo.


1 Dla porównania, to jakby – biorąc pod uwagę wielkość populacji – w Polsce jedna demonstracja zgromadziła ok. 10 milionów ludzi.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.