W tajwańskim parlamencie zawarto ponadpartyjne porozumienie dotyczące podwyższenia kar za szpiegostwo lub finasowanie działalności szpiegowskiej na rzecz „wrogich, obcych sił”, w domyśle ChRL.

Za rekrutowanie informatorów na rzecz ChRL będzie groziło nie mniej niż siedem lat pozbawienia wolności i grzywna sięgająca do 100 mln Nowych Dolarów Tajwańskich (NTD), ok. 3,19 mln USD. Dla porównania winni szpiegostwa na rzecz państw nieklasyfikowanych jako wrogie, staną przed możliwością minimum trzech lat więzienia i grzywną 30 mln NTD.

Ponadto, pracownicy rządowi i przedsiębiorstw państwowych, wojskowi oraz zatrudnieni w placówkach badawczych i uczelniach wyższych jeżeli zostaną uznani winnymi szpiegostwa lub zdrady tajemnicy państwowej służbom ChRL, to utracą prawa emerytalne. Jeżeli zostaną skazani już po uzyskaniu emerytury, to będą musieli zwrócić otrzymane do tej pory świadczenia.

W ustawie będzie też zawarta definicja „wrogich, obcych sił”, która zapewne obejmie osoby i instytucje pochodzące z Chin kontynentalnych, włącznie z Hong Kongiem i Makau. Dotychczasowe ustawodawstwo nie wprowadza rozróżnienia między szpiegostwem na rzecz obcego państwa, a szpiegostwem na rzecz „wrogich, obcych sił”.1

Równocześnie są prowadzone prace nad nowelizacją Ustawy o tajemnicy handlowej, która zaostrzy kary i grzywny za szpiegostwo przemysłowe.

Nowa ustawa jest w rzeczywistości przyznaniem się przez władze tajwańskie i elitę polityczną, że kraj nie radzi sobie z penetracją przez służby specjalne z kontynentu.


1 Co ciekawe, fakt, że Tajwan formalnie reprezentuje rząd Republiki Chińskiej, a Chiny kontynentalne mają się znajdować pod okupacją sił „komunistycznej rebelii”, powoduje, iż ChRL nie jest rozpoznawana jako państwo z formalno-prawnego punktu widzenia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.