W Pekinie wprowadzono zakaz lotów, dronów, latawców i… gołębi. Wszystko z powodu zbliżającej się 1 października siedemdziesiątej rocznicy ustanowienia ChRL. Władze boją się wszystkiego, co mogłoby zakłócić paradę i całość obchodów.

W zeszłą niedzielę wydano zakaz wypuszczania gołębi i innych ptaków w siedmiu centralnych dystryktach Pekinu. W uzasadnieniu podano, że ptaki i „inne latające obiekty” mogą zagrozić bezpieczeństwu w czasie parady. Według ogłoszenia wydanego przez władze miejskie chodzi o bezpieczeństwo maszyn latających oraz „gołębi pokoju” i balonów, które będą wypuszczone w czasie parady.  Stowarzyszenia hodowców zostały zobowiązane do poinstruowania swoich członków na temat nowych regulacji. Nie dostosowanie się do zakazu będzie groziło sankcją finansową oraz postępowaniem karnym.

To fascynujące, jak w czasie parad wojskowych często wypuszcza się „gołąbki pokoju” i mówi, że to wszystko dla pokoju. Równocześnie boją się gołębi, które mogłyby komuś obsrać mundur lub szyty na miarę garnitur.

Hodowanie gołębi to dosyć popularne hobby w Pekinie, zwłaszcza wśród emerytów. Prawdopodobnie w całym mieście istnieje kilkanaście tysięcy małych hodowli, poupychanych na dachach i podwórkach.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.