Dzisiaj bezwstydna autoreklama, ale skoro inni promują się przy byle okazji, to czemu ja miałbym się krygować.

W końcu jest dostępny raport: Komunistyczna Partia Chin i jej państwo. Konserwatywny zwrot Xi Jinpinga, którego jestem wraz Jakubem Jakubowskim współautorem. To efekt ponad roku pracy, dziesiątek rozmów w kraju i zagranicą, kilku lat przemyśleń i obserwacji KPCh z bliska, jak i z oddali oraz niezmierzonej ilości kawy. W trakcie pisania odwiedziłem też jeszcze dwa razy w ChRL, a Jakub spędził trzy miesiące na Tajwanie.

Poniżej zajawka. Sam raport jest dostępny tutaj, a towarzyszy mu też infografika pokazujące lokalizację ludzi i sojuszników Xi Jinping w strukturach partyjnych i państwowych.

Podstawową cechą chińskiego systemu politycznego jest prymat Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz jej kontrola nad wszelkimi dziedzinami funkcjonowania państwa i znaczną częścią gospodarki. Państwo traktowane jest przez KPCh jako narzędzie sprawowania władzy i jako takie podlega regularnym przekształceniom. Organy przedstawicielskie i stanowiska państwowe mają w dużym stopniu charakter fasadowy, a partia komunistyczna wciąż zachowuje swój leninowski charakter.

Pod oficjalnym wizerunkiem partyjnego monolitu kryje się licząca 90 mln członków, wielopokoleniowa i wewnętrznie złożona organizacja, arena nieustannych zmagań o władzę między frakcjami i grupami interesu, a coraz częściej rodzinnymi klanami. Jej spoiwem jest ideologia marksizmu-leninizmu, która daje rządzącym elitom podstawową siatkę pojęciową i kształtuje ich aspiracje, co przekłada się na funkcjonowanie i ewolucję Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Przedstawiony w niniejszym opracowaniu opis systemu politycznego ChRL skupia się na odpowiedzi na dwa pytania: w jaki sposób partia rządzi Chinami oraz kto i jak zarządza partią?

Część I ma charakter przewodnika po systemie politycznym ChRL okresu „reform i otwarcia”, prezentuje jego strukturę oraz reguły sprawowania władzy.

Część II opisuje fundamentalną przemianę reżimu politycznego ChRL, związaną z „konserwatywnym zwrotem” Xi Jinpinga.

Część III przedstawia, jak korekta systemu politycznego, a także zmiany personalne wdrożone przez Xi Jinpinga wpłynęły na tworzenie polityk sektorowych: gospodarczej, zagranicznej, bezpieczeństwa i społecznej.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] że jesteście zajęci czytaniem naszego raportu, więc dzisiaj tylko krótki film z przymrożeniem oka – nie chcę was odrywać od […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] do obejrzenia lub odsłuchania debaty z moim udziałem. Kanwę spotkania stanowił raport: Komunistyczna Partia Chin i jej państwo. Konserwatywny zwrot Xi Jinpinga, którego jestem, obok Jakuba Jakóbowskiego, współautorem. Debatowaliśmy z prof. Bogdanem […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.