Co najmniej 51 dzieci i trójka nauczycieli zostało poszkodowanych dzisiaj w ataku opisywanym przez agencje jako chemicznym na przedszkole mieście Kaiyuan w Prowincji Yunnan. Według agnacji Xinhua sprawca, zidentyfikowany jako 23 letni mężczyzna o nazwisku Kong, rozpylił w pokoju, gdzie przebywały dzieci z nauczycielami, Wodorotlenek sodu (powszechnie zwany: sodą żrącą lub sodą kaustyczną).

W wyniku ataku dwie osoby zostały poważnie poszkodowane, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Sprawca dostał się do przedszkola wspinając po elewacji i został ujęty w niecałe dwie godziny po ataku. Według Xinhua, powołującej się na źródła w siłach bezpieczeństwa, Kong miał powiedzieć policjantom, że był to akt zemsty na społeczeństwie.

Nie jest to pierwszy atak w ChRL na przedszkole lub dzieci w ogóle. W październiku zeszłego roku kobieta poraniła 14 dzieci w przedszkolu w Chongqing. W kwietniu 2018 28 latek zabił 9 uczniów w szkole średniej w Shaanxi. Jeszcze w 2017 roku 11 dzieci zostało rannych, kiedy mężczyzna przeskoczył mur przedszkola i zaatakował je nożem. Do tego można doliczyć szereg innych mniej dramatycznych ataków na dzieci, zwłaszcza przedszkola.

Coś się dzieje niedobrego w ChRL. Intuicyjnie zgaduję, że ma to związek z długotrwałym ograniczeniem praw reprodukcyjnych populacji. Nie tylko skutkuje to przyśpieszonym starzeniem się społeczeństwa, ale też ogromną dysproporcją płci w populacji w wieku rozrodczym. Brak możliwości znalezienia żony lub stałej partnerki, w połączeniu z rosnącym znaczeniem majątku na rynku matrymonialnym rodzi frustrację, która znajduje ujście w agresji skierowanej wobec dzieci. Ludzie, którzy uważają, że społeczeństwo (choć powinniśmy mówić raczej o partii) odebrało im szansę na posiadania dzieci, chcą się zemścić odbierając dzieci innym.

Obawiam się, że to nie był ostatni atak na przedszkole w ChRL, o którym słyszeliśmy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.