china_workers_quer_1_112624

Narodowa Komisja Zdrowia i Planowania Rodziny (国家卫生和计划生育委员会) przyznała w środę po raz pierwszy, że problem dysproporcji płci w ChRL jest tak poważny i co gorsza nie ma szans na jego rozwiązanie w najbliższej przyszłości.

W kulturze chińskiej posiadanie synów jest nie tylko gwarantem bezpieczeństwa na starość, ale też niezbędnym warunkiem powodzenia w życiu po życiu. Tylko męscy potomkowie mają prawo składać ofiary w świątyni przodków.

Naturalna relacja urodzeń chłopców do dziewczynek wynosi 103 do 107, kiedy obecnie w ChRL proporcje wynoszą 118 do 100. Jest to efekt powszechnego usuwania żeńskich płodów. Choć władze zabroniły podawania w czasie badań USG płci dziecka, to przecież rozwinięta kultura przekupstwa w Chinach potrafi poradzić sobie z poważniejszymi zakazami. Co w połączeniu z aborcją na życzenie i długo utrzymywaną „polityką jednego dziecka” musiało zaowocować poważną dysproporcją płci.

Dysproporcja płci w dniu narodzin jest później także pogłębiana przez fakt, że dziewczynki są też najczęściej porzucane, oddawane do adopcji (przede wszystkim zagranicznych), a także najczęściej padają ofiarą dzieciobójstwa.

Komisja przyznaje, że częstą metodą poznania płci ciąży jest wysyłka zagranicę próbek krwi. Powstał już w związku z tym cały czarny rynek badań prenatalnych na określenie płci dziecka.

Po raz pierwszy także tak wyraźnie przyznano, że ogromna dysproporcja płci będzie miała poważne konsekwencje społeczne i ekonomiczne. Duża grupa mężczyzn nie będzie nigdy miała okazji do założenia rodziny. W rezultacie rośnie ryzyko przemocy i zachowań antyspołecznych. Nieunikniony jest także wzrost prostytucji oraz przestępczości jak stręczycielstwo, handel żywym towarem czy gwałty.

Katastrofalna sytuacja demograficzna jest nie tylko rezultatem utrzymywania przez 36 lat „polityki jednego dziecka”, ale także pronatalistycznej polityki czasów Mao, po której nastąpił zwrot o sto osiemdziesiąt stopni. W efekcie pokolenia urodzone przed 1979 są zastępowane przez ograniczone liczebnie generacje, które na dodatek są dotknięte dysproporcją płci.

Populacja ludzi w wieku produkcyjnym (w ChRL między 16 a 60 rokiem życia) spadła w zeszłym roku o 3,71 miliona, a w 2013 roku o 2,44 miliona. Pierwszy spadek zanotowano w 2012 roku, o 3,45 miliona (wtedy jeszcze do osób w wieku produkcyjnym zaliczano także piętnastolatków). W efekcie, z jednej strony pomaga to zwalczać bezrobocie. Z drugiej rosną koszty pracy, co uderza w gospodarkę opartą na eksporcie nisko lub średnio przetworzonych towarów produkowanych przez tanią siłę roboczą. Inny problem to rosnąca proporcjonalnie oraz wymiernie liczba ludzi starych, niezdolnych już do pracy. Koszty ich utrzymania ponoszą krewni wciąż pozostający aktywni zawodowo. W 2050 roku 25% populacji ChRL przekroczy 65 lat.

Władze powoli łagodzą „politykę jednego dziecka”. Jest jednak za późno aby odwrócić negatywny trend. Nie ma fizycznej możliwości zastąpienia nigdy nienarodzonych dziewczynek. „Polityka jednego dziecka” razem z przyjętym modelem rozwoju gospodarczego oraz brakiem systemu wsparcia pracujących matek doprowadził już do wytworzenia się kultury jedynaka i poluzowanie ograniczeń nie zadziała na wzrost urodzeń. Zwłaszcza, że w sytuacji obsesyjnej wręcz konkurencyjności, rodziny wolą inwestować ograniczone zasoby w jedno dziecko.

Trzeba też pamiętać, że pozwolenie na posiadanie dwójki dzieci wcale nie oznacza, że Chińczycy nagle będą chcieli mieć dziewczynki. W tradycyjnym rozumieniu posiadanie dwóch synów jest lepsze niż syna i córki, nie mówiąc już o dwóch córkach.

Opublikował/a Michał Bogusz

5 Comments

 1. […] kłopot to dysproporcja płci, a nie widzę by władze próbowały podjąć jakieś realne działania w tej sprawie poza […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] ChRL pojawiła się już nie tylko ogromna dysproporcja płci, ale też wcześniejsza liberalizacja nie przyniosła gwałtownego skoku w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] jest dotknięta problemem dysproporcji płci, który grozi poważnym kryzysem demograficznym. Władze liczyły, że zmiany w polityce rodzinnej […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] populacji. Nie tylko skutkuje to przyśpieszonym starzeniem się społeczeństwa, ale też ogromną dysproporcją płci w populacji w wieku rozrodczym. Brak możliwości znalezienia żony lub stałej partnerki, w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.