Według ogłoszonych wczoraj w Pekinie prognoz Narodowej Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny (国家卫生和计划生育委员会) populacja ChRL osiągnie swój szczyt w 2030 roku, kiedy wyniesie 1,45 miliarda, ale do końca obecnego wieku spadnie do 1,1 miliarda – już w 2050 populacja skurczy się do 1,40 miliarda.

Wang Peian, wiceprzewodniczący komisji zapewnił równocześnie, że przesadzone są obawy o starzenie się populacji.

Nie byłbym jednak tego tak pewien.

To prawda, że na dzień dzisiejszy w wieku produkcyjnym (w ChRL to osoby między 15 a 64 rokiem życia) pozostaje ponad miliard ludzi (73% populacji). Ta grupa będzie jednak w najbliższych latach maleć. Do 2020 roku spadnie do 985 milionów, a w 2050 do 800 milionów. Rządzący ChRL liczą wszakże na dwa czynniki, które mogą zrównoważyć niekorzystny trend.

Po pierwsze, mają nadzieję na postęp technologiczny, który umożliwi zastąpienie części miejsc pracy maszynami. Po drugie, niska produktywność pracowników w ChRL tworzy poważne rezerwy wzrostu na przyszłość, co powinno zaowocować wzrostem dochodów zarówno pracowników, jak i dalszym zmniejszeniem zapotrzebowania na siłę roboczą bez negatywnych skutków dla wzrostu gospodarczego.

Ja widzę w tym jeden problem: nawet jeżeli te założenia się sprawdzą, to nie rozwiązuje to problemu starzenia się populacji, ani kwestii finansowania przez kurczącą się (procentowo i liczebnie) populację w wieku produkcyjnym ludzi niezdolnych już do pracy. Dzisiaj jest to 220 milionów, a w najbliższych latach grupa ta gwałtownie się powiększy, kiedy na emeryturę przejdą roczniki z maoistycznego wyżu demograficznego.

Reżim zamienił politykę „jednego dziecka” na program „dwóch dzieci w rodzinie”, a teraz nawet planuje wprowadzenie wsparcia finansowego dla rodzin z dwójką dzieci. Do 2020 roku liczba urodzeń powinna się utrzymywać na poziomie 17-19 milionów rocznie. To jednak nie wypełni już powstałej dziury demograficznej.

Inny kłopot to dysproporcja płci, a nie widzę by władze próbowały podjąć jakieś realne działania w tej sprawie poza samooszukiwaniem się.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.