china_kids1

Pekin rozważa wprowadzenie programu, który zachęcałby rodziny do urodzenia drugiego dziecka. Badania pokazały, że podstawową przeszkodą w posiadaniu drugiego dziecka jest sytuacja ekonomiczna rodzin, dlatego główną zachętą ma być wsparcie finansowe na drugie dziecko.

Brzmi znajomo?

W 2016 roku w ChRL urodziło się ponad 17,8 miliona dzieci, najwięcej od 2000 roku, ale jest to wciąż za mało, by chociaż trochę zrekompensować dziurę demograficzną stworzoną przez ponad dwie dekady polityki jednego dziecka.

Populacja ChRL starzeje się w zastraszającym tempie.

Sondaż przeprowadzony przez Narodową Komisję Zdrowia i Planowania Rodziny ChRL (中华人民共和国国家卫生和计划生育委员会) pokazuje, że 60% rodzin nie decyduje się na drugie dziecko ponieważ uznają, że ich na nie po prostu nie stać. Dlatego zmiana polityki rodzinnej w 2015 roku w niewielkim stopniu wpłynęła na dzietność chińskich rodzin.

Jeszcze niedawno KPCh uznawała politykę jednego dziecka w rodzinie za sukces, ogłaszając z dumą, że zapobiegła ona narodzinom 400 milionów ludzi. Problem w tym, że nagłe „ścięcie” liczby urodzin doprowadziło w końcu do postawienia piramidy demograficznej do góry nogami. Niedługo zabraknie właśnie kilku set milionów ludzi by utrzymać generacje wchodzące w wiek post produkcyjny.

Niestety wszelkie „grzebanie” przy dzietności i demografii zazwyczaj nie przynosi żadnych zmian albo kończy się katastrofą.

Widać to świetnie na przykładzie naszego rodzimego planu 500+. Władza odtrąbiła sukces, ponieważ rok-do-roku wzrosła liczba urodzeń. Problem w tym, że ten wzrost został przewidziany* już dawno temu i wiąże się z faktem, że dla wyżu z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych jest to ostatni moment na posiadanie dziecka. Z czym to pokolenie zwlekało z powodów ekonomicznych, jak i poza ekonomicznych (zmiany kulturowe). W ciągu kilku lat liczba urodzeń znowu zacznie spadać.

Co oczywiście nie oznacza, że korekta społeczna przaśnego, nadwiślańskiego liberalizmu nie jest konieczna. Choć można się spierać o formy tej korekty. I to samo w sobie mogłoby mieć większy wpływ na zmianę trendów demograficznych niż cały program 500+.

Podejrzewam, że z chińskim programem będzie podobnie. Istotą jest brak zaufania do systemu. Urodzenie dziecka wiąże się z podjęciem poważnych zobowiązań ekonomicznych rozłożonych na dobre ćwierć wieku, a kto jest wstanie zapewnić – nawet w ChRL – że jakaś polityka utrzyma się tak długo?

* Wystarczy poczytać Raport GUS z 2014 roku „Prognoza ludności na lata 2014-2050” lub wcześniejsze.

Opublikował/a Michał Bogusz

5 Comments

 1. katjakaminska 03/06/2017 o 15:03

  http://shanghaiist.com/2017/03/06/comprehensive-sexuality-education.php
  Ciekawi mnie, czy to prawdziwe podręczniki czy „podpucha”.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Tak, każde małżeństwo dostaje takie coś przy rejestracji ślubu. Brak KK powoduje, że tam partia rządząca może być bezpruderyjna…
   🙂

   Polubienie

   Odpowiedz

  2. Teraz widzę, że to dla dzieci, ale małżeństwa też dostają za darmo od władzy podobny podręcznik (przynajmniej poziom jest analogiczny).

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. […] na program „dwóch dzieci w rodzinie”, a teraz nawet planuje wprowadzenie wsparcia finansowego dla rodzin z dwójką dzieci. Do 2020 roku liczba urodzeń powinna się utrzymywać na poziomie 17-19 milionów rocznie. To […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] przez lata próbowano ograniczać liczbę urodzeń, teraz partia na gwałt szuka sposobów by zachęcić ludzi do posiadania dzieci, a raczej do posiadania drugiego potomka, lecz efekty są raczej mało […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.