131977176_21n

Wśród najbardziej oddanych klientów są oczywiście przywódcy, którzy – jak głosi tajemnica Poliszynela – używają tej samej farby do włosów.

Rynek produktów dla osób w zaawansowanym wieku rośnie dynamicznie w ChRL wraz z przyśpieszeniem starzenia się populacji. Według szacunków Bloomberg Businessweek sektor odpowiada już za 8% PKB, a do 2050 roku będzie generował 1/3 PKB.

W tym roku wartość rynku usług i produktów dla osób starszych doszła do 4 bilionów RMB (625 miliardów USD). w 2050 roku powinien być warty 106 bilionów RMB. ChRL będzie wtedy krajem z największą populacją osób powyżej 60 roku życia – 480 milionów.

W ChRL wzrośnie zapotrzebowanie na produkty i usługi w kilku kategoriach. Od farby do włosów, po urządzenia ułatwiające poruszanie się. Także pomoc domowa i opieka wzrosną w cenie. Relatywnie mniejsza liczba osób sprawnych fizycznie nie będzie mogła zapewnić opieki wszystkim niesprawnym.

Starzenie się społeczeństwa wpłynie też na rynek nieruchomości. Więcej osób będzie musiało żyć w ośrodkach całodobowej pomocy. Równocześnie, mniejsza populacja ludzi młodych będzie oznaczać spadek popytu na mieszkania już zbudowane. Nie mówiąc już o przyszłym rynku budowlanym. Osoby starsze są także mniej skore do przyjmowania zmian technologicznych, w efekcie spadnie szybkość rozwoju technicznego. Prędzej czy później przełoży się to na wzrost gospodarczy.

Odwrócenie proporcji między poszczególnymi grupami wiekowymi będzie też miało konsekwencje polityczne. Osoby starsze są z natury – przynajmniej w swojej masie – bardziej konserwatywne i trudniej akceptują zmiany społeczne. Ich dominacja będzie oznaczać ogólny wzrost postaw zachowawczych i społeczną stagnację.

Pocieszeniem może być fakt, że jest to stan przejściowy. Po 30-40 latach w sposób naturalny populacja osób starszych powinna się skurczyć.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Populacja ChRL starzeje się w zastraszającym tempie. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.