Tytuł: Cyber Warfare. Building the Scientific Foundation (Wojna cyfrowa. Tworząc naukowe podstawy)
Redakcja: Sushil Jajodia, Paulo Shakarian, V.S. Subrahmanian, Vipin Swarup, Cliff Wang
Wydawnictwo: Springer (2015)

To nie jest praca poświęcona ChRL bezpośrednio, ale trudno w dzisiejszych czasach nie pomyśleć o ChRL, kiedy mówi się o wojnie cyfrowej. Niemniej zebrany zespół prezentuje naukowe fundamenty wojny cyfrowej zarówno w sferze czysto wojskowej, jak i w płaszczyźnie cywilnej.

Muszę przyznać, że lektura tej książki umocniła we mnie przekonanie, że proces, jaki widzimy od wojny krymskiej, w którym wraz z każdym kolejnym konfliktem, co raz bardziej zacierają się różnice między celami cywilnymi i czysto wojskowymi. W erze wojen cyfrowej różnice będę wynikały już chyba tylko z desygnatów administracyjnych, ale strony konfliktu będą w nie uderzać w sposób niedyskryminacyjny.

W książce znajdziemy pełen przegląd głównych dziedzin, w jakich rozwijane są narzędzia wojny  cyfrowej, m. in. sztuczną inteligencję, teorię gier, języki programowania, czy teorię grafów. Mnie jednak najbardziej wciągnął rozdział trzeci (Identifying and Exploiting the Cyber High Ground for Botnets) poświęcony kwestii zdobycia początkowej przewagi w konflikcie, co w tym wypadku oznacza skuteczne zawłaszczenie „pola bitwy” poprzez budowę armii botów. Fascynujące przeniesienie tradycyjnej koncepcji wojskowej do przestrzeni wirtualnej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.