Autor: Ezra Vogel
Tytuł: China and Japan: Facing History (Chiny i Japonia: naprzeciw historii)
Wydawnictwo: Belknap Press of Harvard University Press (2019)
Ezra Vogel jest współautorem niesławnego już chyba listu otwartego do Donalda Trumpa,1 ale fakt, że nie zgadzam się z nim co do oceny KPCh i jej zamiarów, to nie zmienia faktu, iż uznaję, że Vogel ma wciąż wiele ciekawego do powiedzenia na temat historii Chin i regionu Azji Wschodniej, mimo, a może właśnie dlatego, że przeszłość uniemożliwia mu trzeźwe spojrzenie na teraźniejszość.
Vogel czuje się przyjacielem i Chin, i Japonii, o czym pisze we wstępie. Nie lubię, jak autorzy chcą być przyjaciółmi lub traktują wrogo obiekt swoich badań. Filo- lub anti- nie jest zdrowym podejściem analitycznym do jakiegokolwiek przedmiotu. Vogel idzie nawet dalej, ponieważ pragnie być mediatorem między chińskimi i japońskimi historykami, a nawet między dwoma społecznościami.
O dziwo, mimo tak rozbuchanego ego, praca Vogela jest rzetelnym przedstawienie relacji między dwoma kulturami i krajami na przestrzeni dziejów. Od VII wieku i rządów Cesarzowej Suiko (推古天皇 Suiko-tennō 554 – 628) do 2018 roku i stopniowego, ale trwałego pogorszenia się stosunków ChRL z Japonią od 1992 roku.
Najciekawsze dla mnie były oczywiście rozdziały poświęcone dawnej historii relacji chińsko-japońskich, ponieważ znam ją relatywnie słabiej, ale nawet w części opisującej stosunki po śmierci Hirohito, odnalazłem kilka ciekawych wątków.
Vogel to świetny pisarz historyczny i powinien trzymać się historii. Co oczywiście jest moim prywatnym zdaniem, a on i inni mają prawo wypowiadać się swobodnie na każdy temat.
—
1 Wciąż czekam, aż Vogel et al napiszą list otwarty do Xi Jinping w sprawie Xinjiangu lub Hong Kongu.