Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna opublikowała zdjęcia 3D wysokiej rozdzielczości wykonane przez wystrzelonego w październiku br. satelitę Gaofen-7. Gaofen-7 należy do grupy 14 w sumie planowanych satelitów obserwacyjnych. Mają one zapewnić ChRL samowystarczalność w tej kluczowej dla gospodarki oraz wojska dziedzinie.

Międzynarodowy rynek oferuje każdemu, także odbiorcom indywidualnym szerokie możliwości zakupu zdjęć satelitarnych pochodzących z różnych satelitów.

Nowe satelity – podobno potrafiące spostrzec człowieka z dystansu 500 km – są niezbędne dla rozwoju wielu sektorów nowoczesnej gospodarki, takich jak geolokalizacja, nawigacja czy nowoczesna kartografia. Bez na bieżąco aktualizowanych map nie ma mowy o autonomicznych pojazdach. Oczywiście nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo i potrzeby armii.

Paradoksalnie do tej pory ChRL była uzależniona od prywatnych dostawców zdjęć satelitarnych. Lecz zagraniczni operatorzy nie zawsze oferują zdjęcia w najlepszej rozdzielczości, a obce rządy nie mają zamiaru dzielić się z Pekinem zdjęciami najwyższej jakości pochodzących z wojskowych satelitów. Dlatego nic dziwnego, że Pekin zdecydował się na własny program.

Co dziwi, to fakt, że nastąpiło to dopiero teraz. Problemem jest oczywiście technologia. Nawet teraz możliwości chińskich satelitów nie dorównują amerykańskim odpowiednikom. Gaofen-7 może wygenerować kolorowy obraz o rozdzielczości poniżej metra (w rzucie poziomym) i poniżej półtorej metra głębokości (w rzucie pionowym). Oznacza to, że może rozpoznać sylwetkę stojącego lub leżącego człowieka. Jednak rozdzielczość amerykańskiego satelity ICESat-2 wynosi poniżej cala (2,54 cm). Ten należy do cywilnej NASA. Można zgadywać tylko, że satelity w rękach armii amerykańskiej są równie jeżeli nie bardziej precyzyjne.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.