Autorka: Jenny Huangfu Day
Tytuł: Qing Travelers to the Far West: Diplomacy and the Information Order in Late Imperial China (Qingowscy podróżnicy na Daleki Zachód: dyplomacja i porządek informacyjny w późnych Chinach imperialnych)
Wydawca: Cambridge University Press (2019)

Kilka dni temu czytałem czyjąś uwagę, że dzisiejsze Chiny pod rządami KPCh zaczynają przypominać Chiny z czasów dynastii Qing. W tym sensie, że mandżurskie Chiny nie potrafiły nawiązać dialogu ze światem zewnętrznym, a ich postawę można scharakteryzować popularnym ostatnio hasłem „roszczeniowości”. Chiny nie potrafiły dostosować się do istniejącego porządku międzynarodowego i wybrały samoizolację z fatalnymi tego skutkami.

Nie do końca podoba mi się ta analogia, ale niemniej pchnęła mnie ona do sięgnięcia po książkę Jenny Huangfu Day, która jest poświęcona pierwszym nieśmiałym krokom mandżurskiej dyplomacji na Zachodzie.

Autorka zanalizowała korespondencje pierwszych chińskich dyplomatów wysłanych do Europy. To fascynująca analiza, tego jak chińscy dyplomaci, ludzie należący do elity swojej cywilizacji radzili sobie z trudami podroży na Zachód. Nie chodzi tylko o trudy związane z wyczerpującym, wielotygodniowym, fizycznym przemieszczeniem się na inną część planety – choć i to tutaj znajdziemy, ale przede wszystkim o wyznanie intelektualne. Inaczej, kwestię konceptualnego poradzenia sobie z dysonansem poznawczym, jakiego zaznali jadąc w podróż do nieznanego sobie świata.

Huangfu Day świetnie pokazuje napięcie między zaprogramowanym przekonaniem o wyższości cywilizacyjnej i kulturowej Chin a doświadczeniem. Najciekawsze jest jednak pokazanie, jak to napięcie jest odzwierciedlone w listach wysyłanych do Chin. Kolejni autorzy z jednej strony nie mogli naruszyć tabu i krytykować chińską kulturę, z drugiej zdawali sobie sprawę, że nadchodzące zderzenie będzie niekorzystne dla Chin. Przede wszystkim jest to mieszanina uczuć i głębokie, zmieniające życie doświadczenie, jakim zresztą powinna być każda podróż, no nie?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.