W regionie Wuhan szerzy się epidemia wirusowego zapalenia płuc, wywołana szczepem, którego władze epidemiologiczne nie potrafią zidentyfikować. Jak do tej pory udało się wykluczyć, że mamy do czynienia z zespołem ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS).1

Byłem wtedy w Pekinie i zostałem zobaczyć, jak partia sobie poradzi z epidemią. Muszę przyznać, że warunki były trudne. Także powszechna histeria, jak i obawy przed działaniami władz spowodowały, że doszło do wielu samobójstw. Trudno w to uwierzyć, ale wiele osób mających gorączko wybrało samobójstwo niż oddanie się w ręce systemu ochrony zdrowia. Sam widziałem jednego desperata, u którego na punkcie kontrolnym wykryto podwyższoną temperaturę ciała. Wyrwał się, policjantom i uciekł na wiadukt, gdzie osaczony rzucił się z kilkunastu metrów. Na kampusie miało dojść jeszcze do dwóch samobójstw. Złośliwa pekińska plotka głosiła wtedy, że władze likwidują SARS, likwidując chorych. Jestem pewien, że oficjalna liczba ofiar jest zaniżona.

Epidemia SARS wybuchła w ChRL w listopadzie 2002 roku. Do opanowania choroby w lipcu 2003 roku zmarło oficjalnie w ChRL ponad 8 tysięcy ludzi, a poza Chinami 774. Według WHO śmiertelność wyniosła 9,6%. Ostatecznie udało się wytropić źródło wirusa u nietoperzy zamieszkujących jaskinie w jednym z regionów prowincji Yunnan.

Według oficjalnych danych do tej pory odnotowano w Wuhan 59 przypadków tej tajemniczej choroby, w tym siedmiu pacjentów ma się znajdować w stanie krytycznym. W Hong Kongu 16 podróżujących z Wuhanu zostało hospitalizowanych z objawami zapalenia płuc. Hongkong i Singapur wprowadziły kontrole epidemiologiczne osób przylatujących z Wuhan.

Według Miejskiej Komisji Zdrowia Wuhan 163 osoby mające kontakt z chorymi zostały „umieszczone pod obserwacją medyczną”. Nie miało też dojść do przypadków przejścia wirusa z człowieka na człowieka, a przeważającą liczba chorych pracowała na lokalnym targowisku owoców morza, które poddano dezynfekcji.

Jak zwykle w tego typu przypadkach w ChRL problemem jest wiarygodność podawanych informacji, jak i powszechna nonszalancja w przestrzeganiu wszelkich norm i regulacji, zwłaszcza tych dotyczących higieny i bezpieczeństwa pracy. W efekcie ludzie nie ufają działaniom rządzących i jest to często uzasadniony brak zaufania, ponieważ lokalne władze koncentrują się głównie na minimalizowaniu własnej odpowiedzialności poprzez manipulację informacjami oraz przysłowiowe zamiatanie wszystkiego pod dywan. To skutkuje brakiem współpracy ze strony ludności oraz powszechnym ignorowaniem zaleceń epidemiologicznym i powoduje, że wszelkie działania władz są nieskuteczne. Ostatecznie opanowanie każdego, nawet mniej poważnego kryzysu wymaga drakońskich metod, które tylko powodują dalszą erozję zaufania do władz i ogólnie zaufania społecznego w ChRL.


1 Wykluczono także ptasią grypę i bliskowschodni zespół oddechowy (Middle East respiratory syndrome, MERS).

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] zamknęły wczoraj o 10 rano miasto Wuhan, gdzie po raz pierwszy ujawniono nowego koronawirusa, wywołującego zapalenie płuc. Wuhan to 11 milionowa metropolia nad rzeką Jangcy i stanowi w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. Jakub Głuchowski 02/26/2020 o 10:27

  Z pewnością trudno o bardzo wiarygodne dane o ofiarach SARS w Chinach, natomiast na stronie WHO https://www.who.int/csr/sars/country/2003_07_11/en/ znalazłem informację, że oficjalnie na świecie zmarło 813 osób. Oczywiście, jak to bywa ze statystykami, mogą być bardzo różne. Gdzie mógłbym znaleźć te, na których się Pan opierał? Z góry dziękuję za wskazówki i gratuluję bardzo ciekawej strony! 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. Jakub Głuchowski 02/26/2020 o 21:26

  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i czekam na kolejne artykuły!

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.