Autor: Zenel Garcia
Tytuł: China’s Military Modernization, Japan’s Normalization and the South China Sea Territorial Disputes (Militarna modernizacja Chin, Japońska normalizacja i spory terytorialne na Morzu Południowochińskim)
Wydawnictwo: Palgrave Macmillan (2019)

 

Morze Południowochińskie to obecnie jedno z najbardziej zapalnych miejsc na Ziemi. Na tym akwenie krzyżują się nie tylko szlaki żeglugowe z Dalekiego Wschodu do Afryki, Bliskiego Wschódu i Europy, ale przede wszystkim jest to skrzyżowanie interesów szeregu państw, także tych geograficznie oddalanych o tysiące mil.

Zenel Garcia pokazuje jak spór na Morzu Południowochińskim napędza modernizację ALW, ale tzw. normalizację japońskich Sił Samoobrony. W tym drugiem wypadku większość obserwatorów spodziewałaby się, że to spór na Morzu Wschodnichińskim o wyspy Senkaku (Diaoyu) bardziej wpływa na proces modernizacji japońskiej armii. Lecz to Morze Południowochińskie ze względu na rolę w światowym handlu i dostawy surowców odgrywa szczególną rolę dla Japonii. Wyzwania logistyczne, fizyczne oddalenie akwenu od Wysp Japońskich oraz złożoność potencjalnego teatru działań stanowią o wiele większe wyzwanie niż analogiczny spór na Morzu Wschodniochińskim.

Wyjątkowo ciekawe są dwa ostatnie rozdziały w pracy Garcii, poświęcone przypadkom Filipin i Wietnamu. Obydwa państwa prowadzą spory o podobnej intensywności i treści z ChRL, ale przyjęły odmienne strategie. Zwłaszcza casus Wietnamu jest mniej znany –  to ten kraj jako pierwszy zaczął budować sztuczne wyspy na Morzu Południowochińskim. Pekin tylko naśladuje strategię Hanoi, ale na o wiele większą skalę, oczywiście.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.