We wtorek pisałem, że Pekin rozpętał kampanię nienawiści wobec Mario Vargasa Llosy, po tym jak ten stwierdził, że za obecną pandemię COVID-19 odpowiada autorytarny system polityczny w ChRL. Teraz mamy poważną awanturę między Brazylią a ChRL

W środę syn prezydenta Brazylii Jaira Bolserano, Eduardo Bolserano (na zdjęciu), który jest deputowanym do brazylijskiego parlamentu i przewodniczącym Komitetu Spraw Międzynarodowych i Obrony Narodowej,1 napisał na Twitterze, że epidemia SARS-Cov-2 to „wina Chin” oraz podał dalej twitta, w którym pada stwierdzanie, że „wina za globalną pandemię koronawirusa ma imię i nazwisko: Komunistyczna Partia Chin.”

Szybko zareagował ambasador ChRL w Brazylii, Yang Wanming, który zażądał natychmiastowych przeprosin za „nikczemną obrazę”. Ambasada na swoim koncie na Twitterze mała też napisać, że Eduardo Bolsonaro zaraził się „mentalnym wirusem” w czasie wizyty w Stanach Zjednoczonych oraz „brakuje mu zarówno światowej wizji jak i zdrowego rozsądku, i nic nie wie o Chinach oraz świecie.” Według brazylijskich mediów Yang miał też podać dalej twitta, który stwierdza, że „rodzina Bolserano to poważna trucizna dla tego kraju [Brazylii]”. Na tym się oczywiście nie skończyło, ale nie będę przytaczał dalszej, bardzo soczystej wymiany z obydwu stron.

Jair Bolserano w czasie kampanii prezydenckiej bardzo ostro atakował ChRL, ale po objęciu władzy i w związku ze wzrostem chińskich zamówień na soję trochę ograniczył krytykę. Teraz jednak ją nasila w obliczu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Na południowej półkuli kończy się lato i zaczyna jesień, a to oznacza także sezon grypowy. W tym roku będzie to też podatny grunt dla SARS-CoV-2, na co Brazylia jest nieprzygotowana. Bolserano atakuje już ChRL, aby obwinić ją za wszystko, co się wydarzy i odwrócić uwagę od faktu, że na początku ignorował oraz bagatelizował COVID-19 mówiąc, że to taka grypa i nie ma się czym przejmować.

Pekin oczywiście idealnie nadaje się do roli winnego, choćby tylko przez fakt, iż rzeczywiście wszystko wskazuje, że skala epidemii, która przeszła w międzyczasie w fazę pandemii, wynika z zaniedbań i ukrywania nowej choroby przez chińskie władze w krytycznym momencie, kiedy można było ją jeszcze opanować. Mam wrażenie, że chińska ofensywa propagandowa z jest w dużym stopniu podyktowana chęcią zneutralizowania i „odchinizowania” COVID-19 zanim będzie zbyt późno – chociaż moim zdaniem już jest. Stąd agresywne ataki na każdego, kto mówi inaczej. Są to w dużym stopniu desperackie i wyprzedzające działania. Nie wyobrażam sobie jednak, żeby kolejni politycy w krach pogrążających się w kryzysie, nie ulegli pokusie, aby zwalić winę na ChRL. Ta i tak jest przecież już źródłem całej tragedii. Bolserano jest po prostu pierwszym robiącym to tak wprost. Nie długo można się spodziewać, że i Trump przestanie bawić się tylko w aluzje w stylu „chińskiego wirusa”.

Ciekawie zapowiada się też sprawa pozwu zbiorowego złożonego w sądzie federalnym w Miami na Florydzie przeciwko rządowi ChRL o starty związane z pandemią. Teoretycznie pozew nie powinien mieć szans, ponieważ obce rządy posiadają immunitet od odpowiedzialności sądowej (potwierdzony ustawą z 1976 roku). Jednak rozprawa może trwać długo i być koszmarem PR dla Pekinu. Amerykańskie sądy potrafią też sprawić spore niespodzianki.


1 Przez wielu jest uznawany
de facto za osobę kształtującą politykę zagraniczną Brazylii w administracji ojca. Ma też silne związki z amerykańską prawicą i Stevem Bannonem oraz administracją Donalda Trumpa.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.