Dokument, notatka specjalna, do której dotarła Agencja AP (Associated Press) pokazuje, że 14 stycznia odbyła się tajna wideokonferencja urzędników z Wuhan z władzami centralnymi. Udział wzięli też Sekretarz Generalny KPCh Xi Jinping, Premier ChRL Le Keqiang oraz Wicepremier – odpowiedzialna m. in. za służbę zdrowia – Sun Chunlun. W czasie konferencji centrum miało przekazać instrukcje dt. dalszego postępowania, choć notatka nie opisuje, jakie to były instrukcje.

W notatce jest za to informacja, iż szef Narodowej Komisji Zdrowia Ma Xiaowei przedstawił ocenę: „sytuacja epidemiologiczna jest poważna i złożona, to największe wyzwanie od SARS w 2003 i prawdopodobnie rozwinie się w główne zdarzenie [w dziedzinie]  publicznego zdrowia”. Co ważne w części zatytułowanej „trzeźwe zrozumienie sytuacji” pada stwierdzenie, że „przypadki klasterów sugerują przechodzenie choroby z ludzi na ludzi” oraz zauważa, że przypadek z Tajlandii może wskazywać już na wydostanie się choroby poza granice ChRL.

Nie wiemy, jakie były instrukcje kierownictwa, ale wiemy co zrobiono przez kolejne sześć dni – po prostu nic. Dopiero 20 stycznia Xi ogłosił publicznie, że „sytuacja jest poważna”, a przedstawiciele władz przyznali, że choroba jest zakaźna i dochodzi do zarażeń między ludźmi – wtedy już oficjalnie chorowało 3 tysiące osób. 19 stycznia w Wuhan władze zorganizowały festyn dla 40 tysięcy gości, a do 23 stycznia, kiedy zamknięto miasto, zdążyło wyjechać z niego co najmniej pięć milionów ludzi.

Oczywiście, opóźnienie między 14 a 20 stycznia nie jest pierwszym ani ostatnim błędem, jakie popełniły władze ChRL w sprawie epidemii, teraz już pandemii, COVID-19, ale – jeżeli notatka jest prawdziwa – to pokazuje, że między 14 a 20 stycznia mieliśmy do czynienia z celowym działaniem, a nie tylko błedami, problemami komunikacyjnymi, czy niezrozumieniem powagi sytuacji.

Zapewne nigdy się nie dowiemy, jak potoczyłyby się sprawy, gdyby zaczęto działać 14 stycznia, a nie tydzień później. Na dzień dzisiejszy mamy oficjalnie ponad 2 miliony chorych i prawie 128 tysięcy zmarły, ale chyba wszyscy zdajemy sobie także sprawę, że statystyki, zwłaszcza w państwach trzeciego świata, jak i w samej ChRL, nie obejmują większości przypadków.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.