Reuters opublikował sensacyjny artykuł, w którym opisuje analizę Chińskiego Instytutu Współczesnych Stosunków Międzynarodowych (China Institutes of Contemporary International Relations, CICIR) dla najwyższego kierownictwa KPCh z Xi Jinping na czele. Nie będę tracił czasu na streszczanie tutaj streszczenia dziennikarzy Reutersa dokumentu, którego nawet nie widzieli – kto chcę może przeczytać oryginalny artykuł. Bardziej interesujące są okoliczności ujawnienia (czy to w ogóle ujawnienie?) analizy CICIR.

Przede wszystkim nie ma mowy o przypadkowym przecieku. CICIR do 1980 roku był częścią Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a kto wie jak sprawy wyglądają dzisiaj nieformalnie? Faktycznie jest to jedyny państwowy think-tank, którego zadaniem jest przygotowywanie analiz dla kierownictwa partii, kiedy pozostałe think-tanki w ChRL maja zadanie albo prowadzić badania podstawowe lub powtarzać tezy propagandy w bardziej wysublimowany sposób. Nikt z CICIR, ani nikt, kto miał dostęp do tego raportu, nie przekazałby żadnych szczegółów dziennikarzom, zwłaszcza zagranicznym. Jeżeli miało to miejsce, to dlatego, że konkretne osoby dostały takie polecenie wraz z instrukcją, jakie fragmenty ujawnić. Można nawet się spodziewać, że takiego raportu nawet nie było, a podsunięto dziennikarzom Reutersa tezy, które kierownictwo chce, aby trafiły zagranicę, na pierwszym miejscu do Waszyngtonu.

Dlaczego wybrano taki sposób? Ponieważ uznano, że jeżeli będzie miało formę wewnętrznego dokumentu, to będzie bardziej wiarygodne dla zagranicy.1 Oczywiście sam przeciek jest ciekawy sam w sobie, ale trzeba pamiętać, że nie koniecznie jest to, co kierownictwo myśli, ale to co chce, żebyśmy uznali, iż myśli. Jest to też sygnał, że partia rozważa wszystkie opcje i jest na wszystko gotowe, włącznie z wojną. I chyba taki był główny cel przecieku, pokazać determinację Pekinu.


1 Z jakiegoś powodu kierownictwo chciało upublicznić ten przekaz, dlatego nie użyto podwójnego agenta, który przekazałby raport po ciuchu. Może chodzi też o mobilizację wewnętrzną, albo przekaz ma również trafić do sojuszników Amerykanów.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] ciekawa wiadomość prawdopodobnie od kierownictwa KPCh dla świata. Wczoraj pisałem o rzekomym przecieku analizy CICIR, ale w poniedziałek przyniósł też wywiad Qiao Liang (乔良), emerytowanego generała lotnictwa […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.