Autor: Liu Cixin (刘慈欣)
Tytuł: 中国2185 (Chiny 2185)
Wydawnictwo: nieznane* (1989)

Dzisiaj piszę o nietypowej lekturze. Na urlopie w końcu sięgnąłem po jedną z książek science-fiction Liu Cixin. Książka „Chiny 2185” została zakończona przez autora w lutym 1985 roku, czyli jeszcze przed wybuchem protestu na placu Tiananmen, a mimo to jest to powieść do pewnego stopnia prorocza. Chociaż w wielu rzeczach kompletnie się mija się z tym co się wydarzyło w ciągu ostatnich 30 lat, to kierunek rozwoju ChRL uchwyciła doskonale – pewnie dlatego nigdy nie została oficjalnie wydana.

U Liu ZSRR przetrwał, a nawet odnosi sukcesy. Sowieci wylądowali na Marsie w 2003 r., Stany Zjednoczone i Związek Radziecki wysłali wspólnie misję na Wenus w 2065 r. oraz na Merkurego w 2082 r. Jest to świat po III wojnie światowej, która wybuchła 3 stycznia 2183 roku na Księżycu i właściwie miała miejsce tylko w przestrzeni. W konflikcie, który pochłonął życie tylko 98 astronautów, wzięli udział obok Sowietów i Amerykanów także Chińczycy, i to oni byli przegraną stroną – chińska baza w kraterze Kopernika na Księżycu została prawie całkowicie zniszczona. Wojnę zakończyła tzw. „druga konferencja w Jałcie”, która chociaż miała miejsce w Genewie, to została tak nazwana, ponieważ dokonała nowego podziału świata i Układu Słonecznego.

To co co jednak Liu dobrze uchwycił, że kierunek rozwoju Chin. Chiny w 2185 roku to kraj rozedrgany nacjonalistyczną gorączką rewanżu dwóch miliardów ludzi (to się raczej nie sprawdzi i populacja ChRL niedługo zacznie spadać), rządzony przez autorytarnego przywódcę, który wykorzystuje wysoko zaawansowaną technologię do kontrolowania społeczeństwa. Równocześnie trwają prace nad przywróceniem do życia Wielkiego Sternika…

To w sumie ciekawa książka i szkoda, że nie została przetłumaczona nawet na angielski, więc mogę ją tylko polecić tym, którzy radzą sobie z chińskimi znakami.


* Udało mi się zdobyć jedynie e-book bez informacji o wydawcy.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] trzech ciał”. Pokłosie sukcesu na platformie „Wędrującej Ziemi”? W niedziele pisałem o debicie Liu: […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.