Z jednodniowym poślizgiem – utknąłem wczoraj na wątku gospodarczym – przedstawiam kolejną odsłonę chińskiego brifingu.

Gdzieś za murem

 • Powodzie zelżały, ale klęski żywiołowe pokazały wyjątkową słabość ChRL oraz ujawniły problemy z bezpieczeństwem żywnościowym (są już poważne braki kukurydzy), ale też niespodziewanie z bezpieczeństwem pracy.
 • Mongolia Wewnętrzna. Wybuchły protesty po ogłoszeniu planów zastąpienia mongolskiego przez mandaryński jako języka wykładowego. Pisałem o tym we wtorek. W tej chwili szkoły są puste w ramach protestu, ale władze nie ustępują. Moim zdaniem Pekin zdławi protest, ale przy okazji wyalienuje Mongołów. Wytyczne idą z samej góry i są elementem większej zmiany w systemie edukacyjnym, który ma być jeszcze bardziej zideologizowany oraz nastawiony na asymilację mniejszości. 
 • 75 rocznica zwycięstwa nad Japonią. Od objęcia rządów przez Xi rocznica zwycięstwa nad Japonią w II wojnie światowej stała się ważnym wydarzeniem. Gensek ma okazję do jeszcze jednego przemówienia, a przy okazji zazwyczaj w Pekinie ma miejsce jeszcze jedna parada. ● Propaganda kompletnie przekręca fakty dotyczące II wojny światowej. Przedstawia ją nie tylko jako zmaganie wyłącznie Chińczyków z Japończykami i pomija udział Amerykanów w pokonaniu cesarstwa, ale wręcz można odnieść wrażenie, że to sama KPCh walczyła z najeźdźca (w rzeczywistości główny ciężar ponosił KMT). ● Ostatnio jest to też okazja do ataku na amerykańskich podżegaczy wojennych oraz podkreślania sojuszu z Rosją.
 • Loty do Pekinu mają powrócić wkrótce. Dwa duże lotniska same się długo nie utrzymają, ale jestem ciekawy, jak to będzie wyglądało w praktyce.
 • Społeczeństwo. Sprzeciw i protesty online wzbudził poradnik dot. bezpieczeństwa dla studentek pierwszego roku na Uniwersytecie w Guangxi. Jeden z 50 punktów mówi, że studentki powinny się odpowiednio ubierać i nie pokazywać zbyt wiele ciała, aby nie prowokować napastników. Czyli gwałt to wina kobiety – trudno komentować takie bzdury. ● Shenzhen wzorując się na Singapurze szykuje plan, który ma pozwolić zamieszkać 60% populacji w subsydiowanych przez władze mieszkaniach. Tylko około jednej czwartej mieszkańców Shenzhen ma miejscowy hukou, czy plan obejmie tylko ich?
 • Prawo. W czystce wśród adwokatury w Hunan 600 prawników straciło uprawnienia adwokackie.
 • Gospodarka. Xi ponownie mówi o podwójnej cyrkulacji, a rządowa telewizja wypuściła panegiryk o Qingdao i wprowadzanych tam zmianach gospodarczych. W ChRL w ten sposób kreuje się nowy model gospodarczy. Propaganda w ogóle od początku lata kładzie nacisk na głęboką reformę modelu gospodarczego. Moim zdaniem przygotowuje w ten sposób grunt pod V Plenum KC, gdzie mają być przyjęte założenia nowej pięciolatki. Spodziewam się wręcz końca chińskiego NEPu. ● Ludowy Bank Chin (bank centralny) planuje zmianę mechanizmu wyznaczania stóp procentowych. ● Banki odnotowały pierwszy od dekady spadek dochodów. To efekt „oczekiwania” wyrażonego jeszcze w czerwcu przez władze, że banki poświęcą dochody w tym roku w wysokości 212 miliardów USD, aby ratować gospodarkę. Banki pod naciskiem władz także podnoszą zatrudnienie. Tylko pięć największych ma zwiększyć liczbę etatów o 60 tysięcy. ● Nie tylko banki „dobrowolnie” się poświęcają. Konglomerat Glass King Cao Dewang Gifts przekaże 205 milionów USD władzom trzech prowincji na walkę ze skutkami kryzysu. ● Citi Bank jest pierwszym zagranicznym bankiem, który dostał w ChRL licencje na pełnienie funkcji banku depozytariusza. ● AIIB zatrudnił na stanowisku głównego ekonomisty Szweda, Erika Berglofa. ● RMB umacnia się wobec USD. Nie ułatwi to życia chińskim eksporterom. ● W Jiaozuo (Henan) z pompą otwarto lokalny gazociąg, który będzie zaopatrywał tutejszą hutę tytanu. Problem w tym, że gazociąg położono nielegalnie. ● Rośnie produkcja przemysłowa. W sierpniu MPMI wzrósł do 53,1 z 52,8 w lipcu. ● Nowe ograniczenia dla deweloperów. Czy to powstrzyma bańkę? ● Rada Państwowa przyjęła plan budowy dwóch nowych elektrowni jądrowych. ChRL buduje równocześnie nowe bloki węglowe i nowe elektrownie jądrowe. Po co? Jednym wyjaśnieniem może być chęć rozbudowy arsenału nuklearnego, ale moim zdaniem nowe elektrownie jądrowe mają zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w dużych ośrodkach miejskich (dobrym przykładem jest Shenzhen), ale jak zawsze chodzi przede wszystkim o lanie betonu. ● Mimo amerykańskich sankcji posuwa się do przodu połączenie dwóch największych chińskich przedsiębiorstw chemicznych Sinochem i ChemChina. Tworzenie państwowych monopoli w wybranych sektorach rynków jest charakterystyczne dla polityki gospodarczej Xi. ● Sektor usług w ChRL nie odbija się od dna tak, jakby oczekiwały tego władze. Co prawda, Xi ma formalnie mówić o ułatwieniach transgranicznych dla tego sektora, ale działania praktyczne raczej idą w drugą stronę, choć oczywiście w imię otwarcia. ● Kolejne zapowiedzi ułatwień dla zagranicznego kapitału w dostępie do rynku obligacji przedsiębiorstw.

Sekretne życie partii

 • Kadry. Zhang Guoqing, sekretarz partii w Tianjin przenosi się na stanowiska szefa partii prowincji Liaoning. W wieku 56 lat to obecnie najmłodszy pierwszy sekretarz prowincji w ChRL – niby świetlana przyszłość przed niem, ale nie takim tygrysom obcinano ogon. Zastąpi on Chen Qiufa, którego los nie jest jeszcze znany. ● Yuan Jiajun awansuje ze stanowiska gubernatora Zhejiang na szefa partii w tej prowincji. ● Gao Zongzhi, szef partii w prefekturze Haidan (Hebei) wylądował w śledztwie o naruszenie dyscypliny partyjnej. ● Feng Yan została nową szefową wydziału Politycznego MBPu oraz członkiem komitetu partyjnego bezpieki. ● Li Shuyao, prokurator w Mongolii Wewnętrznej została zwolniona z pracy po tym, jak zażądała łapówki od rodziny zatrzymanego lichwiarza.

Hong Kong.

 • W niedzielę, w dniu niedoszłych wyborów do LegCo doszło do nowych protestów. Mówiłem o tym w Radio TokFM. ● Jimmy Lai uniewinniony z zarzutu groźby karalnej. Niestety wraz z łamaniem niezależności sądów, to może być jeden z ostatnich takich wyroków w regionie. ● Chińskie banki zmuszają pracowników, aby poddali się organizowanym przez władze przesiewowym badaniom na SARS-CoV-2. Opozycja wzywa do bojkotowania tych testów, które są finansowane przez Pekin, z obawy, że przy okazji jest pobierane DNA mieszkańców – w ChRL to standard. ● Represje nie przeszkadzają sektorowi finansowemu. W angielskim jest ładny termin: cascade failure, który świetnie pasuje do tej sytuacji. Rządy prawa, które były podstawą sukcesu Hong Kongu zostały złamane. Minie trochę czasu zanim zacznie to oddziaływać na sektor finansowy, ale wtedy będzie już za późno.

Na przedmurzu

 • ChRL-USA. USA wydaliły 15 naukowców przebywających na amerykańskich uczelniach na stypendiach chińskiego rządu. ● Wszystko wskazuje, że w nowym roku administracja Trumpa (jeżeli ten wygra wybory), nie przedłuży wyłączeń z podniesionych taryf na import z ChRL. Ciekawe, co zrobi Biden. ● Pentagon opublikował coroczny raport: Military and Security Developments Involving the People’s Republic of China, mowa w nim m.in. o planach rozbudowy arsenału nuklearnego ChRL, o czym pisałem w piątek. ● Partyjna propaganda twierdzi, że mowa o zbiorowej odporności w USA jest tak naprawdę jedynym wyjściem dla tego niewydolnego systemu politycznego. ● W administracji zaczyna dominować przekonanie, że trzeba traktować ChRL na zasadzie wzajemności. ● Global Times twierdzi, że Amerykanie nie poświęcą życia żołnierzy dla niczego, co nie będzie należeć do rdzenia ich interesów. A kto byłby gotowy to zrobić? Problem w tym, że w Pekinie mogą nie doceniać jak daleko sięgają amerykańskie interesy. ● Bloomberg twierdzi, że decoupling od USA będzie kosztował ChRL 3,5 punktu procentowego wzrostu PKB. Nikt nie wie, jakie będą dalekosiężne konsekwencje rozdwojenia się globalizacji. Pekin też zdaje sobie z tego sprawę i straszy innych. ChRL jest beneficjentką globalizacji, ale wykorzystała ją w taki sposób, że jest bliska doprowadzenia do jej likwidacji w formie jaką znamy. Oczywiście, oskarża o to innych, z USA na czele.
 • ChRL-UE. Cały tydzień trwała chińsko-czeska psychodrama o wizytę delegacji Senatu na Tajwanie, z marszałkiem Miloszem Vystrcilem na czele. Vystrcil wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do słów Kennedy’iego w Berlinie. Chiński MSZ oczywiście dostał spazmów. ● Wang Yi odwiedził szereg państw Europejskich w nadziei utrzymania gry pozorów i zapobieżenia zajęcia przez UE bardziej asertywnego stanowiska. Podróż jednak nie należała do udanych. Niespodziewanie chyba dla wszystkich z Wang Yi na czele najgorszą przeprawę miał w Niemczech. Pekin oczywiście robi dobrą minę do złej gry, ale w przyszłości będzie tylko gorzej.
 • Taiwan. Wizyta Vystrcila ma też poza unijne echa. Pekin wzywa Waszyngton do zaprzestania oficjalnych kontaktów z Tajpej. Tak naprawdę nikt w kierownictwie nie przejmuje się Czechami, ale zdaniem chińskich analityków Czesi zostali ośmieleni amerykańskim przykładem. ● Równocześnie trwa ofensywa propagandowa, która ma przekonać Tajwańczyków, że amerykańskie gwarancje są nic nie warte. Jednak dla USA Tajwan staje się coraz ważniejszym elementem antychińskiej polityki. Moim zdaniem nie zmieni się to w znaczącym stopniu pod ewentualną administracją Demokratów. Znaczenie Tajwanu może nawet wzrosnąć, jeżeli postawią oni bardziej na kwestie demokracji i praw człowieka. ● Tajwańczycy wykorzystują moment i prą do zawarcia układu o wolnym handlu z USA. Co ciekawe Tsai wezwała także UE do zawarcie porozumienia o inwestycjach. Tsai ma nadzieję, że brak postępów w negocjacjach z Pekinem, może skusić unijnych polityków do zagrania tajwańską kartą. ● Tajwan przedstawił nowy wzór paszportów. Z okładki zniknął angielski napis „Republic of China”. Oficjalnie, ponieważ wprowadzał zamieszanie wśród personelu linii lotniczych i pograniczników w innych państwach. Pozostał napis w tradycyjnych znakach.
 • Wyspy Salomona. Wyspą Salomona grozi rozpad, co jest konsekwencją zmiany przez rząd centralny uznania dyplomatycznego z Tajwanu na ChRL, czemu sprzeciwia się lokalny rząd prowincji Suidani. Oczywiście, sprawa jest tylko pretekstem, ponieważ państwo to jest rozrywane konfliktem wewnętrznym przez różnice kulturowe, etniczne i językowe od dziesięcioleci.
 • ChRL-ASEAN. Pekin ostrzega państwa ASEAN przed „wichrzycielstwem” USA w regionie. W tym tygodniu w podróż do Brunei, Filipin, Malezji i Indonezji wybrał się minister obrony ChRL, Wei Fenghe. Ciekawe, że w Pekinie zdecydowali się wysłać z misją akurat wojskowego. Wygląda, że jest to wiadomość sama w sobie. ● Laos zwrócił się do ChRL, swojego największego wierzyciela, o pomoc, ponieważ nie jest wstanie obsługiwać swojego długu zagranicznego.
 • Quad. Relacje ChRL z państwami Quad nigdy nie był tak złe. To wygląda jakby w Pekinie celowo starali sobie pogorszyć sytuację międzynarodową. W zeszłym tygodniu była kolej Indii, ale już w tym padło na Australię. Kto będzie za tydzień? W zeszły poniedziałek dowiedzieliśmy się o kolejnych przepychankach na granicy chińsko-indyjskiej w Ladakh, o czym pisałem w środę. Tym razem wygląda na to, że Hindusom udało się zapobiec przejęciu przez Chińczyków kolejnego strategicznego punktu. Opłacił to życiem jeden z Tybetańczyków służących w indyjskich siłach specjalnych. Muszę przyznać, że nie wiedziałem wcześniej do jakiego stopnia Tybetańczycy angażują się w służbę w indyjskiej armii. ● Wątpię, aby rozmowy ministrów spraw zagranicznych w Moskwie mogły coś zmienić. Moim zdaniem obydwie strony zgodziły się na rozmowy w Rosji, aby dać szansę Kremlowi zabłysnąć na chwilę. ChRL z oczywistych względów, a Indie nie chcą sobie psuć relacji z jednym z głównych dostawców uzbrojenia. ● Indie zakazały 118 kolejnych chińskich aplikacji. ● Wygląda na to, że japoński biznes sektora high-tech już nie jest tak optymistycznie nastawiony do robienia interesów w ChRL. Przy okazji: niezależny konsultant David Ramirez analizuje możliwe zmiany w łańcuchach dostaw po pandemii COVID-19. Spekulatywne, ale ciekawe.
 • Tybet. Tybetański rząd na uchodźstwie nazwał plany Xi Jinpinga „sinizacji” buddyzmu tybetańskiego pogwałceniem podstawowych wolności religijnych. Xi wezwał na sympozjum w Pekinie do „dostosowania buddyzmu tybetańskiego do społeczeństwa socjalistycznego”. ● Dziennik Ludowy przygotował ikonografię, która ma pomóc kadrom zrozumieć politykę partii w Tybecie. ● Według Xinhua sieć asfaltowych dróg doszła już do wszystkich powiatów w Tybecie. Mam zawsze mieszane uczucia, kiedy czytam o takich wydarzeniach. Z jednej strony drogi dają szansę na postęp i rozwój, ale w realiach ChRL niosą zazwyczaj dalszą eksploatacje, wyzysk i wynarodowienie.
 • ChRL w Afryce. Klub Paryski zgodził się w ramach planu G20 na restrukturyzacje zadłużenia Angoli, teraz będzie rosła presja na Pekin, aby zawarł podobną ugodę zarówna z Luandą, jak i innymi państwami Afryki. ● Szykuje się wymiana chińskich ambasadorów w Kenii, Nigerii i RPA. Wygląda na to, że Pekin zmienia swoją taktykę i zamiast wysyłać do Afryki zielonych dyplomatów, to zacznie posyłać tam bardziej doświadczonych towarzyszy. 

Nie tylko dla Geeków

 • TikTok. Trump potwierdził, że jego ultimatum dot. sprzedaży TikTok wciąż obowiązuje. ● ByteDance jest w kropce i nie wie, co robić po wprowadzeniu przez Pekin restrykcji eksportowych, które dają de facto władzom możliwość zablokowania sprzedaży. Część obserwatorów uważa, że Pekin chce mieć w ten sposób pewność, że TikTok zostanie sprzedany za właściwą cenę, ale moim zdaniem takie opinie wynikają z niezrozumienia reżimu. Pekin chce przede wszystkim zachować twarz i jeżeli w ogóle dojdzie do sprzedaży (mam wątpliwości), to proces wydawania zgody będzie przedłużany tak, aby stworzyć wrażenie, że to właściwie chińskie władze zdecydowały o transakcji, a nie presja Trumpa.
 • Półprzewodniki. Podobno drożeją w ChRL telefony Huawei. Paradoksalna sytuacja, firma stara się skusić zagranicą klientów przestraszonych zamieszaniem oraz brakiem aplikacji Google przecenami, ale w samej ChRL embargo na sprzedaż Huawei półprzewodników powoduje, że zaczyna brakować telefonów, co winduje ceny detaliczne. ● Władze wciąż twierdzą, że będą rozwijać technologię własnych półprzewodników. W sumie nie mają innego wyboru. Przy tym wiele inwestycji jest nie trafionych. Moje wątpliwości budzą przede wszystkim możliwości technologiczne chińskiego przemysłu.
 • Netflix będzie ekranizował serię SF Liu Cixin „Problem trzech ciał”. Pokłosie sukcesu na platformie „Wędrującej Ziemi”? W niedziele pisałem o debicie Liu: „中国2185”.

Warto rzucić okiem

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.