Pentagon podejrzewa, że ChRL w ciągu najbliższych dziesięciu lat planuje podwoić1 swój arsenał nuklearny oraz jest bliska osiągnięcia tzw. „triady”, tj. zdolności do użycia broni jądrowej w ataku na lądzie, wodzie i w powietrzu. Szacunki Pentagonu mają być oparte na takich przesłankach jak ilość materiałów czy możliwości produkcyjne.

Co prawda, każda głowica nuklearna gotowa do użycia powinna nas niepokoić, to jednak trzeba spojrzeć na chiński potencjał nuklearny w perspektywie globalnej. Z jednej strony, nawet podwojony potencjał nuklearny ChRL będzie niewielki w porównaniu z arsenałami Stanów Zjednoczonych (ok. 3 800 głowic) i Rosji (ok. 4 300). Z drugiej, trzeba pamiętać, że Pekin konkuruje nie tylko z Waszyngtonem, ale też z Indiami (150 głowic) lub Japonią (0 głowic). Ponadto chiński arsenał ma służyć odstraszaniu. Na wypadek wojny konwencjonalnej ma zniechęcić przeciwnika do użycia broni masowego zniszczenia przeciw ChRL. W grę też może wchodzić teoretycznie taktyczne użycie broni jądrowej, zwłaszcza przeciwko flocie przeciwnika.2

ALW od kilkunastu lat się modernizuje i zwiększa swoje możliwości uderzeniowe. Dlatego na miejscu amerykańskich planistów bardziej bym się martwił nie pociskami nuklearnymi przenoszonymi przez nowe bombowce strategiczne (N-H6), ale pociskami manewrującymi, które odpalane z granicy zasięgu (zwiększonego dzięki zdolności do tankowania w powietrzu) mogą razić cele daleko od granic ChRL.

Oczywiście, w medialnej ofensywie Pentagonu chodzi także o pieniądze. Niedługo będą się ważyć losy przyszłorocznego budżetu i w czasach kryzysu dalszy wzrost wydatków na obronę będzie zagrożony. Jednak kryzys nie zlikwiduje też realnego zagrożenia ze strony ChRL, choćby na Morzu Południowochińskim czy wobec Tajwanu, więc nie można również zbyć informacji Pentagonu jako chęć utrzymania wysokich wydatków na obronę. Zwłaszcza, że ze względu na wagę, jaką przywiązuje Waszyngton do możliwości działania na Dalekim Wschodzie, to kiedy zabraknie pieniędzy, to cięcia budżetowe mogą dotknąć bliższych nam spraw.


1 Pentagon w opublikowanym we wtorek corocznym raporcie dla Kongresu o rozwoju potencjału militarnego ChRL mówi o ponad 200 głowicach w dyspozycji Pekinu, ale Federation of American Scientists szacuje chiński arsenał na ok. 320 głowic.
2 Nie traktowałbym ostrej retoryki niektórych emerytowanych chińskich wojskowych zbyt poważnie. Moim zdaniem Pekin nie użyje pierwszy broni nuklearnej przeciwko Amerykanom. Przywódcy KPCh zdecydowaliby się na to jedynie w wypadku bezpośredniego zagrożenia Chin kontynentalnych desantem obcych wojsk, a to jest mało prawdopodobne nawet w wypadku otwartego konfliktu.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Republic of China, mowa w nim m.in. o planach rozbudowy arsenału nuklearnego ChRL, o czym pisałem w piątek. ● Partyjna propaganda twierdzi, że mowa o zbiorowej odporności w USA jest tak […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.