Wszystko wskazuje, że wielka fabryka półprzewodników w Wuhan – Wuhan Hongxin Semiconductor Manufacturing (HSMC), propagowana przez lokalne władze jako jedna z największych inwestycji w tym sektorze w ChRL, okazała się wydmuszką.

Budowę częściowo już ukończonych zakładów HSMC wstrzymano w sierpniu br., a teraz przedsiębiorstwo przyznało, że nie ma nie tylko planów ukończenia inwestycji, ale w ogóle nie prowadzi żadnej poważnej produkcji od czasu założenia w 2017 roku. W zakładach miano uruchomić dwie linie produkcyjne półprzewodników 14 i 7 nanometrów – jak pisałem wcześniej w ChRL nikt nie potrafi produkować półprzewodników 7 nanomektrów.

HSMC od zeszłego roku próbowała ściągnąć inżynierów z… Tajwanu, pracujących dla Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), oferując im wysokie pensje i pakiety socjalne. Wygląda, że niewielu się zdecydowało i to mimo że szefem HSMC został Tajwańczyk Chiang Shang-yi (蔣尚義), w przeszłości jeden z dyrektorów TSMC. Teraz HSMC ogłosiła, że przenosi personel z Wuhan do fabryki w Guangdong.

Budowa zakładów w Wuhan pochłonęła zgodnie z informacją inwestora 20 mld USD, ale lokalne władze twierdzą, że budowa została wstrzymana z powodu braku funduszy. 10% udziałów w HSMC należy do przedsiębiorstw państwowych, a 90% do firmy Beijing Guangliang Lantu Technology, która miała jednak nie angażować własnego kapitału. Skąd więc pochodziły pieniądze na rozpoczęcie budowy? To subsydia państwowe.

Jak cała ChRL długa i szeroka władze promują produkcje półprzewodników, ponieważ Pekin ogłosił, że samowystarczalność technologiczna jest jednym z głównych celów strategicznych partii i państwa. Problem w tym, że same subsydia nie wystarczą, jest konieczna wiedza i doświadczeniu ludzi. Tego jednak brakuje.

Inna sprawa, że lokalne klany partyjne i powiązane z nimi grupy interesu uznały, że jest to doskonała okazja do przejęcia strumienia kapitału i wygląda, że fabryka w Wuhan to po prostu kolejny „biały słoń”.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] odnoszące się do poszukiwania niezależności technologicznej przede wszystkim w produkcji półprzewodników. GMO budzi jednak w ChRL obawy, dlatego zmiany będą wprowadzane powoli, ale władze nie mają […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.