W zeszły czwartek firma Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC, 中芯国际) zadebiutowała na giełdzie w Szanghaju zbierając z rynku 46,3 miliarda RMB (6,6 miliarda USD). Jest to 109 razy więcej niż zysk firmy za poprzedni rok. SMIC jest już także notowana na giełdzie w Hong Kongu, gdzie od marca br. wartość jej akcji wzrosła trzykrotnie, a pierwszego dnia w Szanghaju o 245%.

SMIC jak nazwa wskazuje jest producentem półprzewodników, ale o ograniczonych zdolnościach. W tej chwili najbardziej zaawansowany procesor, jaki SMIC potrafi wyprodukować to Kirin 710 dla niskobudżetowych smartfonów Honor od Huawei, które są wytwarzane w technologii 14 nanometrowych tranzystorów na płytce krzemowej. Miesięcznie SMIC ma zdolność wypuścić ok. 6 tysięcy płytek krzemowych z tranzystorami 14 nanometrów. Reszta produkcji to półprzewodniki starszych typów.

Problem w tym, że tranzystory 14 nanometrów to przestarzała technologia. Sieci 5G i nowoczesne smartfony potrzebują tranzystory 7 nanometrów. Lecz Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) produkuje już tranzystory 5 nanometrów, a w tym roku rusza produkcja 3 nanometrów. W TSMC trwają również prace nad tranzystorem 2 nanometrów. Ponadto sprzedaż SMIC spadła w 2019 roku o 7%. Co gorsza, firma kupuje sprzęt i wykorzystuje technologie od amerykańskich dostawców, a na to są nakładane kolejne sankcje – już teraz nie wolno sprzedawać Huawei podzespołów wyprodukowanych z użyciem amerykańskich technologii. Skąd więc ten popyt na akcje SMIC?

Inwestorzy liczą, że sankcje zmuszą chińskie władze do poszukiwania niezależności technologicznej, a to oznacza, że nie zabraknie pieniędzy i funduszy na badania nad rodzimymi półprzewodnikami. Drugim największym inwestorem w SMIC jest państwowy fundusz China Integrated Circuit Industry Investor Fund. Stąd przekonanie, że prędzej czy później SMIC zacznie produkować tranzystory 7 nanometrów. 40% dochodów ze sprzedaży akcji ma być przeznaczonych na wzniesienie fabryki produkującej właśnie tranzystory 7 nanometrów. Pozwoliłoby to SMIC zaopatrywać na przykład Huawei w procesory potrzebne do budowy sieci 5G. Jednak jest to mało prawdopodobne, aby firma była zdolna to osiągnąć w przewidywalnej przyszłości bez użycia amerykańskich technologii.

Jeżeli nawet to się uda, to nadal może być za mało. Kiedy SMIC zacznie w końcu produkować tranzystory 7 nanometrów, to świat już będzie już używał tranzystorów 2 nanometrów lub w ogóle innej technologii, w których krzem zastąpią częściowo hafn i cyrkon.

Oczywiście, dla inwestorów SMIC nie musi to być zła wiadomość. Odcięta od zagranicznych tranzystorów ChRL będzie skazana na używanie czegokolwiek firma nie wyprodukuje. Dlatego kolejne sankcje mogą windować cenę akcji.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] Co. Ltd. Rzuca negatywne światło na przyszłość sektora półprzewodników w ChRL. W czwartek pisałem o SMIC i chińskich półprzewodnikach. ● Szykuje się sprzedaż z zapasów strategicznych ryżu […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] dla amerykańskich podwykonawców próbują zablokować sankcje przeciwko SMIC – o SMIC pisałem w lipcu. ● Amerykańska Nvidia kupuje za 40 mld USD japońską ARM, co oznacza, że ARM znajdzie […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] zdolności ChRL do stworzenia własnego przemysłu najnowocześniejszych półprzewodników, o czym pisałem […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] miano uruchomić dwie linie produkcyjne półprzewodników 14 i 7 nanometrów – jak pisałem wcześniej w ChRL nikt nie potrafi produkować półprzewodników 7 […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.