Gdzieś za murem

 • Powodzie. Powodzie nie ustępują, a poprawy na horyzoncie wciąż nie widać. Xi Jiping musi się pokazywać jako przywódca energicznie zwalczający żywioł, ale w rzeczywistości władze już tylko zarządza kryzysem. ● Obecnie priorytetem jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw na zalanych terenach. ● Zachodnia prasa zaczyna podnosić temat Tamy Trzech Przełomów. W końcu „Global Times” może dać odpór wrogiej propagandzie. Jednak pytań o przyjęty model polityki hydrologicznej, czy wpływ zmian klimatu nie da się uniknąć. ● Wojsko jest zaangażowane w walkę z powodziami.
 • Zaraza. Największy skok zachorowań od miesięcy. W niedzielę odnotowano 61 przypadków, w większości lokalnych zarażeń. ● Media odgrzewają oskarżenia, że SARS-CoV-2 pochodzi z USA. ● Dwójka ekspertów WHO przyjechała do ChRL poprowadzić badania nad źródłem SARS-CoV-2, ale najpierw spędzą dwa tyogdnie na kwarantannie. ● W Ürümqi trwa „wojenny” lockdown miasta. Prowadzone są testy 3,5 miliona mieszkańców. ● Bangladesz będzie testował szczepionkę od chińskiego producenta Sinovac Biotech Ltd. Ma to być trzecia faza testów na dużej grupie populacji mającej kontakt z chorymi. ● W Pekinie poziom obecności w pracy wrócił do tego z przed pandemii.
 • Przemysł nuklearny. Coś się dzieje w sektorze nuklearnym ChRL. Liu He wysłał inspekcję do Wydziału Fizyki Chińskieh Akademi Nauk w Hefei w prowincji Anhui, po tym kiedy doszło tam do masowego odejścia z pracy osób z Institute of Nuclear Energy Safety Technology (INEST). Brak funduszy? Oferty lepiej płatnej pracy gdzie indziej? Toksyczna atmosfera wewnątrz instytutu? 
 • Edukacja. Będzie obowiązkowe szkolenie polityczne dla zagranicznych nauczycieli? Władze obawiają się, że zagraniczni nauczyciele, przede wszystkim angielskiego, są źródłem wątpliwości rodzących się wśród młodzieży co do socjalizmu z chińską charakterystyką.
 • Wymiar sprawiedliwości. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje oczyszczenie palestry z osób podejmujących „nielegalnie” dodatkowe prace lub zachowujące się niemoralnie. W tle są oskarżenia o molestowanie seksualne, ale to tylko pretekst, nawet jeżeli prawdziwy – bez złudzeń molestowanie seksualne w ChRL to codzienność i z nielicznymi wyjątkami, jeżeli kogoś za to każe, to tylko dlatego, że był potrzebny jakiś paragraf.
 • Gospodarka. Nie ma już śladów po bańce na giełdach. A miało być tak pięknie. Ilu było już takich, którzy dowodzili, że odbicie na giełdach to dowód na odrodzenie chińskiej gospodarki?  Wygląda, że większość kapitału pochodziła, który napędzał zwyżki pochodził ze szarej strefy i pożyczek. ● Bank Ludowy Chin wstrzymuje program stymulacyjny w obawie o „przegrzanie” gospodarki. ● Xi Jinping odbył sympozjum z przedsiębiorcami. Wśród mówców byli przedstawiciele Microsoft Research Asia i Panasonic (China), ale władze zadbały, żeby duże korporacje międzynarodowe nie przysłały zagranicznych dyrektorów. Impreza tylko dla Chińczyków. Celem jest zwiększenie i wzmocnienie przywództwa KPCh nad reformami. Czytaj: partia szuka możliwości ręcznego sterowania. ● CSRC zachęca firmy brokerskie i fundusze inwestycyjne do łączenia się. ● Władze będą dążyć do ujednolicenia i wzmocnienia rynku obligacji, wartego obecnie 15,4 biliona USD. ● W poniedziałek miały wznowić prace kina, po prawie sześciu miesiącach przerwy. Zajętych będzie mogło być tylko 30% miejsc. ● Rada Państwowa wydała zalecenie na temat odnowy starych kwartałów miejskich. Pod hasłem poprawy życia ludności i rozwoju będzie okazja do niszczenia starych dzielnic oraz oddawania deweloperom ziemi w centrach miast. Budowanie miast duchów już nie wystarczy? Premier wzywa do nowej urbanizacji. ● CBIRC nałożyła na Zheshang Bank Co. Ltd. oraz China Minsheng Banking Corp. Ltd. karę w wysokości 100 milionów RMB a na China Guangfa Bank Co. Ltd. 90 milionów za szereg naruszeń regulacji w operacjach międzybankowych. ● Bank of Beijing dostał zakaz emitowania obligacji przez pół roku po tym, kiedy się okazało, że pomagał emitować obligacje Kangde Xin Composite Material Group Co. Ltd., wielokrotnemu bankrutowi. ● Banki mają przeprowadzić audyt bezpieczeństwa aplikacji typu blockchain. ● Bankructwo wartej 2,8 miliarda USD Tacoma (Nanjing) Semiconductor Technology Co. Ltd. Rzuca negatywne światło na przyszłość sektora półprzewodników w ChRL. W czwartek pisałem o SMIC i chińskich półprzewodnikach. ● Szykuje się sprzedaż z zapasów strategicznych ryżu i pszenicy celem jest zmniejszenie presji inflacyjnej na kukurydzę wykorzystywaną jak pasza dla zwierząt hodowlanych.

Sekretne życie partii

 • Gensek. Xi pojechał z inspekcją do prowincji Jilin. Nauczył się wiele o wykorzystaniu czarnoziemów i produkcji rolnej na masową skalę. Jilin to jedna z prowincji tym razem mniej dotkniętych powodziami, ale mimo to Xi nie odwiedził miejscowości doświadczonych przez żywioł. ● Myśl Xi Jipinga wchodzi do dyplomacji. Wszystko wskazuje, że niedługo Myśl Xi Jinping o socjalizmie z chińską charakterystyką w Nowej Erze zostanie skrócone do Myśli Xi Jinping, a towarzysz Xi stanie ramie w ramie z Wielkim Sternikiem.
 • Struktury. Program ujednolicenia i pewnej demokratyzacji wyborów w podstawowych jednostkach partyjnych natrafił na opór. Jestem zszokowany.
 • Kadry. Chen Yixin, odpowiedzialny za czystkę w bezpiece ma szansę na zastąpienie Guo Shengkun, obecnego “nadzorcę” bezpieki, kiedy ten przejdzie na emeryturę w 2022 r. Czy tego typu spekulacje mają storpedować jego karierę? ● Trzech dyrektorów Shanxi Rural Credit Union znalazło się w śledztwie o naruszenie dyscypliny partyjnej. Także Jing Huishe szef biura finansowego prowincji, jak i Zhang Anshun prowincjonalnej komisji nadzoru bankowego. Sprawa korupcyjna w Shanxi rozwija się zgodnie z przewidywaniami. Ciekawe kiedy dowiemy się co za nią tak naprawdę stoi. ● Zastępca sekretarza partii prokuratury ludowej Qinghai znalazł się w śledztwie. ● Yang Degao, były p.o. oddziału z Hubei China Development Bank (CDB) został oskarżony o naruszenie dyscypliny partyjnej. CDB to główny pożyczkodawca w ChRL, więc albo Yang nie chciał komuś dać pożyczki, albo chciał za duży procent dla siebie? ● Najwyższa Prokuratura Ludowa poinformowała, że w latach 2018-19 oskarżyła w sprawach kryminalnych ponad 28 tysięcy urzędników wyższego szczebla. 80% spraw dotyczyła korupcji. W sumie na rożnego rodzaju oskarżenia musiało odpowiedzieć 48 tysięcy urzędników wyższego szczebla. ● Gong Zheng został burmistrzem Szanghaju. Teraz „the sky is the limit”, ale trzeba uważać, aby się nie potknąć. 

Hong Kong 

 • Wybory do LegCo. Pomruki z Pekinu są coraz wyraźniejsze. KPCh przywiązuje dużą wagę do lokalnych wyborów w HK i zrobi wszystko, aby demokraci nie mieli w nich szans.
 • Represje. Banki zaczynają sprawdzać swoich klientów. Rośnie liczba doniesień, że pracownicy banków sprawdzają na przykład wpisy z mediów społecznościowych oraz historię finansową klientów. Zaczęło się masowe szukanie haków? ● Wzrasta presja na Uniwersytet HK, aby zwolnił Benny’ego Tai Yiu-ting. ● Jest coraz więcej dowodów, że władze biorą na celownik wszystkich nauczycieli. Całą grupę uznano winną zaszczepienia uczniom niezależnego myślenia. ● Pekin grozi, że przestanie uznawać brytyjskie paszporty zamorskie. Ludzie nadal będą mogli wyjeżdżać na chińskich paszportach (HK wydaje własną wersję paszportów ChRL). Największą przeszkodę, jaką widzę, to zakaz wejścia na pokłada samolotu do Wielkiej Brytanii bez wizy w chińskim paszporcie, ale wtedy ludzie będą nadal mogli uciekać przez państwo trzecie. Brytyjczycy magą też zacząć masowo wydawać do hongkońskich paszportów krótkoterminowe wizy wjazdowe, tylko po to, aby ludzie mogli opuścić HK na jednym paszporcie i wjechać do Wielkiej Brytanii z zamorskim paszportem.
 • Prawo handlowe a Ustawa o bezpieczeństwie narodowym. Ogólnikowe zapisy ustawy powodują, że rosną obawy, iż może ona być stosowana praktycznie w każdej dziedzinie, także w sprawach gospodarczych. Problem w tym, że zapisy są tak niejasne, że nikt nie potrafi dokonać ich klarownej i wiążącej interpretacji. ● Także oświadczenia płynące od władz nie dodają pewności.
 • Napięcia na lini HK-Tajwan. Władze HK domagają się, aby pracownicy nieformalnego tajwańskiego konsulatu podpisali oświadczenie o uznaniu jednych Chin, inaczej nie chcą przedłużyć im wiz. W sumie konsulat mógłby wydać oświadczenie, że są jedne Chiny, a ich prawomocnym przedstawiciele jest rząd Republiki Chińskiej na Tajanie, walczący z komunistyczną rebelią na kontynencie. 😉 W efekcie szef placówki wrócił na Tajwan. Wydaje się, że celem Pekinu jest po prostu zamknięcie biura. ● Tajwan w ramach retorsji odmówił wydania wiz dwóm pracownikom nieformalnego konsulatu HK w Tajpej.
 • COVID-19. W poniedziałek w regionie odnotowano 66 nowych przypadków. Eksperci twierdzą, że to efekt dziur w zasadach kwarantanny i testowania, które nie obejmują załóg samolotów.

Na przedmurzu

 • USA-ChRL. Trwa eskalacja i szybka degradacja wzajemnych relacji. Amerykanie nakazali ChRL zamknięcie konsulatu w Huston do piątku. W tle są oskarżenia o szpiegostwo. Pekin w odpowiedzi nakazał zamknięcie amerykańskiego konsulatu w Chengdu. Mam zamiar napisać o całej sprawie w najbliższym czasie, ponieważ spotyka się w niej kilka wątków. Rynki zareagowały spadkami. ● Dwóch hackerów z ChRL oskarżono o próbę kradzieży danych dot. badań nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. ● FBI zatrzymało ostatnią z czterech chińskich badaczek oskarżonych o oszustwo wizowe i zatajenie związków z ALW. Pekin jest oczywiście oburzony. ● Jun Wei Yeo, obywatel Singapuru, prowadzący firmę doradczą przyznał się przed sądem do szpiegostwa na rzecz ChRL. ● Pompeo wygłosił bardzo ostrą mowę na temat ChRL. Nie wszystkim się to spodobała, ale jedno jest pewne relacje chińsko-amerykańskie przekroczyły punkt bez powrotu. Nie jestem pewien, czy w Pekinie to już zrozumiano. Hu Xijin wciąż apeluje o uniknięcie zimnej wojny, ale wszystko wskazuje, że administracja Trumpa przyśpiesza. ● W Pekinie wciąż powtarzana jest mantra na temat dedolaryzacji. Myślenie życzeniowe? ● Amerykańska Nardowa Fundacja Nauki przygotowała pierwszy raport na temat niezgłoszonych relacji naukowych z ChRL. Niezgłoszone wspólne projekty badawcze stanowią jedną z dróg nielegalnego eksportu technologii do ChRL. ● Trwa dyslokacja sił amerykańskich do Azji Wschodniej. ● Esper, Sekretarz Obrony wciąż planuje podróż do ChRL w tym roku. Jeżeli dojdzie do wizyty, to będzie tylko element podróży po regionie, a jej przedmiotem będzie raczej powstrzymywanie ChRL, więc nie liczyłbym na jakieś konkrety, a tym bardziej przełom. ● Pekin objął sankcjami Lockheed Martin, ale sprawa pokazuje bardzo ograniczone możliwości retorsji, jakie ma KPCh.
 • UE-ChRL. Francja domaga się dostępu obserwatorów do Xinjiangu. ● Francuski sąd blokuje przejęcie przez Chińczyków stalowni należącej do British Steel. ● Po de facto zablokowaniu udziału Huawei w rozwoju 5G we Francji i we Włoszech. Rośnie presja na Hiszpanię, także ze strony Pekinu. Podobnie naciski są wywierane na Niemcy. ● Całą UE zaczyna uwierać kwestia wyboru w konflikcie między ChRL a USA. ● UE wciąż nie opublikowała raportu na temat źródeł przecieku dot. samoocenzurowania raportu na temat chińskich operacji dezinformacji. ● Merkel miała promować w czasie ostatniej wizyty państwowej w ChRL Wirecard AG – firma jest pogrążona w skandalu o defraudację. ● Pekin już jednoznacznie grozi sankcjami wobec Ericssona i Nokii, jeżeli państwa europejskie będą blokować udział Huawei w 5G.  
 • Five Eyes & Quad. Jacinda Ardern miała ostre wystąpienie ws. HK. Wygląda na to, że zwrot w Wellington dokonał się na dobre. Chiński ambasador ostrzega lokalnych polityków, że maja się trzymać z daleka od chińskich spraw. Kompletnie kontrproduktywne i nastawione na zdobycie punktów w Pekinie. ● Japońskie media oskarżają, że nieudolność Pekinu w walce z koronawirusem doprowadziła do zrujnowania Olimpiady w Tokio. ● Japonia złożyła protest z powodu prowadzenia badań przez chiński statek w jej wyłącznej strefie ekonomicznej południowej części wysp Riukiu. ● Pekin domaga się zaprzestania przez japońskich rybaków przepływania przez jego morze terytorialne wokół… Senkaku. ● 62% badanych Japończyków oczekuje anulowania wizyty państwowej Xi Jinping. ● 87 japońskich firm skorzystało z dofinansowania na wyprowadzenie produkcji z ChRL. ● Większość (82%) Kanadyjczyków uważa, że kraj powinien dążyć do ograniczenia zależności gospodarczej od ChRL. ● Państwowa firma z ChRL kupiła kopalnie złota w kanadyjskiej części Arktyki. Nie wzbudziło to entuzjazmu opinii publicznej w Kanadzie. ● Google i Jio – indyjski producent budżetowych smartfonów, zawarli porozumienie. Celem jest wyparcie z największego segmentu rynku, jakie stanowią tanie smartfony, chińskich producentów. ● Pekin ostrzega Australię przed zakazaniem chińskich aplikacji na wzór Indii. Pisałem już wcześniej, że przykład Indii uruchomi lawinę podobnych akcji. Każdy będzie chciał zyskać na pozbyciu się chińskiej konkurencji. Zwłaszcza, że kryzys (po)covidowy zmusi wiele państw do nowego spojrzenia na swoje miejsce w światowym podziale pracy. ● Pekin potępił zawieszenie przez Londyn umowy ekstradycyjnej z HK, jako „interwencję w sprawy wewnętrzne” (SIC!). ● CGTN, głównemu telewizyjnemu ramieniu chińskiej propagandy zagranicznej grozi zakaz nadawania w Wielkiej Brytanii z powodu nie spełniania standardów bezstronności obowiązujących wszystkich nadawców. ● Rebelianci z Partii Konserwatywnej chcą twardszej polityki wobec Pekinu. Johnson w dużym stopniu zasłania się Amerykanami, kiedy w rzeczywistości to jego własna partia pcha go na kurs kolizyjny z ChRL, ale trudniej mu przyznać się do tego, że nie kontroluje swojej partii niż, że do nacisków Waszyngtonu. ● Wiele wskazuje, że kolejne zderzenie będzie wokół udziału ChRL w brytyjskim programie wykorzystania energii jądrowej. ● „Global Times” straszy, że zapłacą za zmianę polityki brytyjskie firmy. ● US Navy przeprowadziła dwa ćwiczenia z marynarkami Indii, Australii i Japonii.
 • Morze Południowochińskie. Ministrowie spraw zagranicznych Wietnamu i ChRL przyprowadzili rozmowę na temat sytuacji na akwenie. Nic nie zapowiada zawarcia kompromisu i wydaje mi się, że to po prostu typowe pozorowanie działań po zmianie stanowiska przez USA. ● Australia odrzuciła formalnie chińskie roszczenia na Morzu Południowochińskim. ● ALW przebazowała osiem myśliwców na Wyspę Woody. ● Pekin planuje budowę hybrydowych okrętów (połączenia małego lotniskowca z okrętem desantowym), aby zwiększyć możliwości operacyjne na Morzu Południowochińskim. Moim zdaniem raczej chodzi o potencjalną inwazję na Tajwan. ● Miała miejsce wideokonferencja w formacie ASEAN+3 (ChRL, Japonia i Korea Południowa).
 • Palestyna. Xi Jinping powiedział, że sprawa palestyńska jest jedną z głównych kwestii chińskiej polityki bliskowschodniej. Pekin już wcześniej zapowiedział jednoznacznie sprzeciw wobec zapowiadanej aneksji przez Izrael części terytoriów okupowanych.
 • Chiny w świecie. Lungu, prezydent Zambii poprosił ChRL o anulowanie długu. Zambia znajduje się na granicy katastrofy finansów państwa. Prośba prezydenta to efekt braku znalezienia systemowego rozwiązania długów państw rozwijających się przez G20. Pekin nie odpowiedział, ale Xi Jinping stwierdził, że współpraca w walce z pandemią wzmocniła relacje chińsko-zambijskie. ● ChRL oferuje miliard USD w kredytach państwom Ameryki Łacińskiej i Karaibów, aby ułatwić im dostęp do szczepionki przeciwko COVID-19. Chińskiej szczepionki? ● Władze w Pekinie zachęcają Huaqioa (Chińczyków z diaspory) do pomagania w transferze technologii do ChRL poprzez tworzenie różnego rodzaju stowarzyszeń. Wszystko pod kontrolą Wydziału Prac Zjednoczonego Frontu KC KPCh.

Nie tylko dla Geeków

Kosmos. ChRL wystrzeliła rakietę, która ma przewieźć Tianwen-1, pierwszy chiński lądownik na Marsa.

TikTok. Amerykańscy inwestorzy próbują kupić firmę, aby uchronić zainwestowany kapitał przed atakami administracji Trumpa. ● TikTok wstrzymał plany ulokowania swojej siedziby w Londynie.

Apple. Na liście przedsiębiorstw objętych sankcjami za wykorzystywanie pracy przymusowej w Xinjiangu znalazła się firma O-Film, dostawca aparatów do iPhonów.

5G. Szef Lockheed Martin stwierdził, że 5G będzie kluczową technologią dla budowy autonomicznych pojazdów wojskowych. ● Ciekawa analiza na temat problemów, jakie napotyka w Afryce amerykańska kampania przeciwko Huawei. ● Dominacja Huawei w Azji Południowo-Wschodniej się chwieje. ● HSBC odrzuca zarzuty, że współdziałał z amerykańskimi śledczymi i zastawił pułapkę na Meng Wanzhou z Huawei.

Warto rzucić okiem

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. befitallageR4d3k 08/01/2020 o 10:42

  WItam, Można prosić o więcej informacji na temat rozwijąjącej siędynamicznie techologii blockchain? Chodzi tu głownie o BSN, który ma zostać uruchomiony juz w przyszłym roku i ma integrować kilkadziesiąt publicznych, już działających łańcuchów. To może być mały game changer

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Jak coś wpadnie, choć technologie mnie interesują od strony politycznej.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.