Głównym wydarzeniem tego tygodnia za Wielkim Murem będzie coroczna sesja OZPL i przyjecie nowego planu pięcioletniego, ale w międzyczasie machina partyjno-państwowa nie zwalnia. Zgodnie z nową świecką tradycją pierwszy dokument polityczny wydany po Chińskim Nowym Roku odnosi się do spraw rolnictwa i wsi.

W tzw. opiniach KC KPCh,1 które mają w ChRL moc zapewne większą niż ustawy, co chwila (37 razy) pada nowy klucz wytrych propagandy o rewitalizacji wsi (乡村振兴). Jest to jeden z głównych programów KPCh przebudowy chińskiego społeczeństwa, ale to temat na większe opracowanie, które może uda mi się ukończyć jeszcze w tym roku. To co przykuło moją uwagę (i kilku innych obserwatorów) w ostatnich opiniach, to fakt, że znalazła się tam tylko jedna konkretna wzmianka2 o technologii genetycznie modyfikowanych organizmów. Chociaż wszystko wskazuje, że partia postanowiła po latach ostrożności (generalnie wolno sprowadzać modyfikowaną genetycznie kukurydze lub soję, ale nie uprawiać) dać zielone światło dla masowej uprawy GMO. Moim zdaniem wiąże się to z kwestią zabezpieczenia żywnościowego kraju. ChRL jest w tej chwili importerem netto żywności (przed wszystkim pasz), co budzi duży dyskomfort rządzących.

O wprowadzeniu na masowa skalę GMO mówił już miesiąc temu minister rolnictwa, Tang Renjian (唐仁健), kiedy przypomniał o potrzebie technologicznej poprawy ziarna w ChRL – to inne hasło propagandy odnoszące się do poszukiwania niezależności technologicznej przede wszystkim w produkcji półprzewodników. GMO budzi jednak w ChRL obawy, dlatego zmiany będą wprowadzane powoli, ale władze nie mają zbyt dużego wyboru. Samowystarczalność żywnościowa zawsze była jednym z celów i sposobów legitymizacji reżimu. Dlatego nowy plan pięcioletni zakłada stabilizację we wszystkich prowincjach powierzchni upraw podstawowych zbóż oraz zwiększenie plonów. Rolnictwo w Chinach ma jednak już od wieków charakter intensywny i zdaniem partyjnych decydentów, nie mogąc powiększyć areału uprawianych ziem, nie da się zwiększyć jego wydajności beż wprowadzenia modyfikowanych genetycznie upraw. W efekcie można się spodziewać, że jeszcze w tym roku zostaną zalegalizowanie inwestycje w GMO.

Co więcej partia będzie chciała, aby były to chińskie technologie, które potem będzie eksportować do państw rozwijających się. W konsekwencji można się spodziewać, że niedługo popłynie do firm zajmujących się GMO szeroki strumień kapitału, ale z tym pojawia się także patologie, jakie są w sektorze półprzewodników.


1 W przydługim tytule – Opinie Komitetu Centralnego [i] Rady Państwowej o całościowym postępie rewitalizacji wsi i przyśpieszeniu modernizacji rolnictwa i obszarów wiejskich – jest też wzmiankowana Rada Państwa, ale to tylko listek figowy.
2Wdrożenie nowej rundy planu poprawy genetycznej zwierząt hodowlanych i drobiu oraz projekt modernizacji nowoczesnego przemysłu nasiennego.” [实施新一轮畜禽遗传改良计划和现代种业提升工程。]

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.