Autorzy: Scott Rozelle, Natalie Hell
Tytuł: Invisible China: How the Urban-Rural Divide Threatens China’s Rise (Niewidoczne Chiny: Jak podział miasto-wieś zagraża wzrostowi Chin)
Wydawnictwo: University of Chicago Press (2020)

Problem agrarny jest starszy chyba niż Chiny. W uproszczeniu polega on na głodzie ziemi na wsi. Upadek każdej chińskiej dynastii miał gdzieś u podstaw problem agrarny i każda nowa dynastia próbowała znaleźć swoje rozwiązanie. Czy to był „zasada studni”,1 czy komuny ludowe, zawsze chodziło o zapobieżenie wybuchowi niezadowolenia na wsi z powodu głodu ziemi. I zawsze to nie wychodziło. Z jednej strony, przyrost ludności powodował, że ziemia w ręku pojedynczej chłopskiej rodziny malała z pokolenia na pokolenie. Z drugiej, wielcy obszarnicy mimo zakazów i ciągłych kontroli rugowali chłopów z ziemi. Każda dynastia zaczynała rządy od podziału ziemi i tworzenia mechanizmów, które miały zapobiec jej odbieraniu chłopom, ale i tak kończyła z rzeszami bezrolnych, głodujących chłopów, gotowych do desperackiej rebelii.

Również ChRL nie uniknęła problemu agrarnego, mimo że zlikwidowała prywatną własność ziemi, a każdy chłop ma zagwarantowany swój nadział. Jednak eksplozja demograficzna stworzyła sytuację przeludnienia na wsi. Chwilowo problem udało się opanować dzięki reformom gospodarczym, które dały zatrudnienie w miastach milionom migrującym robotnikom. W większości to chłopi, przywiązani do ziemi systemem hukou i kiedyś gotowi pracować za przysłowiową miskę ryżu. Ten model się jednak już wyczerpał. Migrujący robotnicy stworzyli dobrobyt, z którego nie korzystają. Ich dzieci, jak oni wciąż mają ograniczony dostęp do edukacji i szans na inne życie. Im bardziej bogaci się chińska klasa średnia, tym dysproporcje dochodowe ze wsią rosną coraz bardziej, ale kryzys demograficzny, starzenie się społeczeństwa i rosnące aspiracje tej grupy powodują, że ten mechanizm się zablokował.

Scott Rozelle i Natalie Hell prezentują bardzo szczegółowy obraz chińskiej wsi i migrujących robotników oraz zmiany zachodzące w tej grupie jak i relacjach z resztą Chin. Książka obowiązkowa dla każdego, kto chce na poważnie zrozumieć dynamikę społeczno-ekonomiczną ChRL.


1 W tej koncepcji, która nigdy tak naprawdę nie weszła w życie, ale stanowiła niedościgniony, utopijny ideał, ziemię orną dzielono jednostki z których wydzielano dziewięć pól. Osiem z nich oddawano chłopskim rodzinom, a dziewiąte pole miało być wspólnie przez nie uprawiane. Zbiór z niego miał iść dla władcy. Nazwa wzięła się od znaku „studnia” 井, który dzieli przestrzeń na dziewięć równych części.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. Andrzej Bonarski 11/15/2020 o 22:40

    B. ciekawe!

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.