Autor: Bruce J. Dickson
Tytuł: The Dictator’s Dilemma: The Chinese Communist Party’s Strategy for Survival (Dylemat Dyktatora. Strategi Przetrwania Komunistycznej Partii Chin)
Wydawnictwo: Oxford University Press (2016)

Historię KPCh można by opisać jako przechodzenie od jednego kryzysu egzystencjalnego do kolejnego. Od samego początku KPCh musiała walczyć o fizyczne przetrwanie. Nawet po zdobyciu władzy, kiedy wydawało się, że jej władza nie może być zagrożona, kolejne kryzysy wewnętrzne stwarzały realne zagrożenie załamania się systemu. Nie inaczej jest w ostatnich dekadach. Czy to protesty studenckie, czy korupcja i walki frakcyjne, czy konflikt ze Stanami Zjednoczonymi, każdy z tych kryzysów, jeżeli błędy popełnione przez partię przekroczą krytyczną liczbę, może znowu zagrozić jej istnieniu. Zwykłem powtarzać, że KPCh stoi zawsze jeden o kryzys od katastrofy, ale to nie oznacza, że kolejny kryzys ją zatopi. Zwłaszcza, że na przestrzeni lat partia wytworzyła szereg mechanizmów i strategii przetrwania, które właśnie na warsztat wziął Bruce Dickson.

Z oczywistych względów mnie osobiście najbardziej wciągnął ostatni rozdział: Will the Party Survive? Dickson słusznie zauważa, że KPCh, jak każda autorytarna siła ma dwa cele: (1) utrzymać władzę i eliminować realne lub urojone zagrożenia zewnętrzne jak i zewnętrzne oraz (2) zdobywać powszechne poparcie społeczeństwa, ponieważ same rządy za pomocą terroru są bardzo kosztowne i generują tylko dodatkowe zagrożenia. Nie da się jednak ukryć, że jest wyraźna sprzeczność między obydwoma celami, a zwłaszcza między środkami, których trzeba użyć w obydwu przypadkach. Oczywiście, krótkoterminowo można użyć czystki i walki z wrogiem, jako paliwa politycznego do zdobycia poparcia, ale mimo że jest to niezły dopalacz, to nie można na nim zbyt długo jechać. Dlatego, prawdziwa sztuka bycia dyktatorem polega na umiejętności zbalansowania celów i środków, które wykorzystuje się do realizacji obydwu celów.

A żeby dowiedzieć się, czy zdaniem Dicksona KPCh przetrwa, to musicie sięgnąć po książkę.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.