Autor: Robert P. Weller
Tytuł: Alternate Civilities: Democracy and Culture in China and Taiwan (Alternatywne zachowanie: Demokracja i kultura w Chinach i na Tajwanie)
Wydawnictwo: Westview Press (2001)

Jedna z głównych narracji partii komunistycznej w Chinach opiera się na twierdzeniu, że społeczeństwo chińskie, czy szerzej cywilizacja chińska, oparta na konfucjanizmie jest niekompatybilna z prawami człowieka i demokracją. Oczywiście jest to bardzo wygodna konstrukcja, ponieważ nie tylko broni autorytaryzmu w ChRL, ale też stwarza dla niego sztafaż niezmiennego kontinuum kultury i pozwala uzasadniać pod przykrywką prawa do obrony własnej kultury.

Kiedy jednak można zrozumieć partię komunistyczną i jej adherentów, to postawa wielu intelektualistów na Zachodzie, którzy powtarzają tą argumentację, jak papugi, jest trudna do obrony. Wydaje mi się, że czasami jest to parcie do kariery i chińskich grantów, a czasami szczere przekonanie, podparte solidną dozą nieuświadomionego orientalizmu. Trudno zdecydować, co gorsze. To właśnie w celu rozprawy z takimi postawami Rober Weller napisał świetne, choć bardzo naukowe w formie, porównanie rozwoju społeczeństw na Tajwanie i na kontynencie, pokazujące, że nic nie jest zdeterminowane z góry, a społeczeństwo i kultura to żywe organizmy, które wciąż ewoluują.

Polecam!

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.