Tytuł: Taiwan under Japanese colonial rule, 1895–1945: history, culture, memory (Tajwan pod japońskimi rządami kolonialnymi 1895-1945: historia, kultura, pamięć)
Redakcja: Liao Ping-hui, David Der-wei Wang
Wydawnictwo: Columbia University Press (2006)

Nie raz pisałem, że nie przepadam za zbiorówkami, czyli książkami, które są jedynie zbiorem tekstów różnych autorów.1 Czasami jednak nie ma wyboru i trzeba sięgnąć po zbiorówkę, bo temat ciekawy, a i autorzy (niektórzy) insertujący.

Nad rozwojem i kształtem dzisiejszego Tajwanu w dużym stopniu zaciążył okres japońskiej kolonizacji. Wynika to z kilku faktów: (1) to pod rządami japońskim Tajwan przeszedł pierwszą, decydującą fazę modernizacji; (2) przed opanowaniem wyspy przez Japończyków rządy dynastii mandżurskiej w dużym stopniu ignorowały Tajwan, a ich najlepszym pomysłem po aneksji w 1683 roku było przesiedlenie sporej części populacji na kontynent; (3) rządy japońskie na wyspie miały swoją brutalną stronę, zwłaszcza wobec Aborygenów Tajwańskich, ale jednak w ostatecznym rozrachunku wyglądały inaczej niż w Korei; (4)Tajwan i kontynentalne Chiny pozostawały jednym organizmem niecałej cztery lata (1945-49), a i tak pochłonięty wojną domową rząd nacjonalistów rządził terrorem – co zapewne wpłynęło korzystnie na postrzeganie okresu kolonialnego; (5) same rządy Kuomintangu po 1949 roku miały w dużym stopniu charakter kolonialny, a tajwańska toższamość zaczęła się kształtować w dużym stopniu w opozycji do nich i w odwołaniu do okresu japońskiego.

Książka, jak każda zbiorówka, nierówna. Są lepsze teksty, np. Takeshiego Komagome, poświęcony kwestii na ile modernizacja kolonialna miała dla tajwańskich elit charakter kosmopolityczny. Inne, których nie wymienię, już nie są takie wciągające dla mnie osobiście. Mimo wszystko warto rzucić okiem.


1 W opozycji do prac zbiorowych, gdy kilku autorów pisze wspólnie jeden tekst.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.