Tytuł: Scarce Women and Surplus Men in China and India (Brak kobiet i nadwyżka mężczyzn w Chinach i Indiach)
Redakcja: Sharada Srinivasan, Shuzhuo Li
Wydawnictwo: Springer (2018)

Dysproporcja płci jest problemem, który do jakiegoś stopnia dotyka wiele państw azjatyckich, co jest rezultatem kulturowo i ekonomicznie ugruntowanej preferencji do posiadania syna, na co nałożył się dostęp do diagnostyki przed porodowej. W niektórych krajach doszła również presja państwa na ograniczenie liczby dzieci. Obok ChRL, również Indie mają swój program kontroli urodzeń, choć działa on inaczej niż chiński, to również spowodował poważne zachwianie proporcji płci.

Dysproporcja płci pociąga za sobą szereg problemów społecznych, kulturowych, obyczajowych, ekonomicznych itp. Wiele tych wątków zostało omówionych w tej książce. Dla mnie interesujący był jednak ostatni rozdział autorstwa C.Z. Guilmoto, poświęcony różnicom pomiędzy perspektywą antropologi kultury a demografii na zjawisko dysproporcji płci. Warto sięgnąć po tą książkę, choćby po to, aby przeczytać ten tekst.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.