Autor: Carl Proper
Tytuł: Trade Secret Theft, Industrial Espionage, and the China Threat (Kradzież tajemnic handlowych, szpiegostwo przemysłowe i chińskie zagrożenie)
Wydawnictwo: CRC Press (2013)

Musze się przyznać, że podszedłem do tej pozycji sceptycznie. Nie lubię takich krzykliwych tytułów, a już użycie terminu „chińskie zagrożenie” (China Threat) siłą rzeczy musi się kojarzyć z rasistowskim hasłem „żółtego niebezpieczeństwa” (Yellow Peril). Niemniej, nie ma tak dużo książek na ten temat, a tym bardziej prac, do którym mógłbym łatwo dotrzeć, więc w końcu zacząłem czytać.

Ostatecznie okazało się, że to całkiem przyzwoita praca opisująca różne aspekty chińskiej aktywności na polu zdobywania tajemnic handlowych, technologii, ale też kradzieży własności intelektualnej od kopiowania filmów DVD (książka została wydana w 2013 roku 😉 ) po podrabianie produktów czy znaków towarowych. Dużo miejsca też poświęcono amerykańskim rozwiązaniom prawnym w dziedzinie ochrony rodzimych firm. Przeciekawy jest rozdział 16 (Protecting Your Data), który opisuje jak się zabezpieczyć przed kradzieżą danych w czasie podróży do Chin, czy w kontaktach biznesowych z Chińczykami. Siłą rzeczy można się z niego też dowiedzieć wiele o technikach operacyjnych stosowanych przez chińskie służby. Warto przeczytać, choć trzeba pamiętać, że osiem lat od publikacji to dużo i mało równocześnie. Niektóre detale techniczne i rozwiązania się zmieniły, ale w dużym stopniu to wciąż aktualna pozycja, a kwestia tytułu chyba jest bardziej nieprzemyślanym doborem słów niż czymkolwiek więcej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.