Autor: J. Michael Cole
Tytuł: Convergence or Conflict in the Taiwan Strait: The illusion of peace? (Konwergencja lub konflikt w Cieśninie Tajwańskiej: Iluzja pokoju?)
Wydawnictwo: Routledge (2016)

Powiedzieć, że sytuacja wokół Tajwanu jest zapalna, to nic nie powiedzieć. A jednak, kiedy przychodzi wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje, to wielu będzie miało kłopot wyjść poza banał, że ChRL chce zająć wyspę, ponieważ uważa ja za część Chin.

Michael Cole napisał dla takich ludzi książkę. W swojej pracy dokonał wiwisekcji konfliktu, w tym sensie, że przedstawił racje i argumenty wszystkich stron. Poszedł jednak o krok dalej i pokazał, że dynamika konfliktu się zaostrza, a przemiany społeczno-polityczne zarówno na Tajwanie, ale też w ChRL powodują, że strony się oddalają co raz bardziej od siebie. Niestety, nie tylko status quo jest niemożliwe do utrzymania w nieskończoność, ale szybko zmieniająca się sytuacja międzynarodowa powoduje jest to trudniejsze z dnia na dzień. W tej sytuacji konfrontacja, czy też przesilenie – jeżeli nie wojna – wydaje się tylko kwestią czasu.

Bardzo fajne opracowanie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.