Autor: Eric Schluessel
Tytuł: Land of Strangers: The Civilizing Project in Qing Central Asia (Ziemia obcych: Projekt cywilizacyjny dynastii Qing w Azji Centralnej)
Wydawnictwo: Columbia University Press (2020)

Eric Schuessel zajmuje się programem sinizacji Turkmenistanu Wschodniego (Xinijang) w schyłkowych latach rządów dynastii Qing w drugiej połowie XIX wieku. Znajdziemy tutaj – niestety – wszystko co wiemy o dzisiejszej kampanii reedukacji i wynarodowienia Ujgurów i innych mniejszości w Turkmenistanie Wschodnim. Uderzające jest zwłaszcza wykorzystanie presji ekonomicznej na kobiety, aby te pozbawione mężów i nie mogące z powodów powszechnej dyskryminacji znaleźć pracy, musiały albo wiązać się z Chińczykami Han lub zacząć parać się prostytucją. Widać, że teraz KPCh wykorzystuje stare schematy. Wtedy Ujgurzy przetrwali, ale program został przerwany przez upadek monarchii i pogrążenie się Chin w chaosie, czy tym razem opatrzność lub historia uratuje ponownie Ujgurów przed chińskim walcem?

Na ogromny plus autorowi należy się uznanie, że w epilogu odniósł się też do obecnej kampanii, a nie musiał, pisząc przecież o XIX wieku. Naraził się tym samym chińskim władzom, co w przyszłości może mu utrudnić życie i karierę, jeżeli będzie próbował podjąć badania związane z Chinami.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. Marek Klimowicz 08/19/2021 o 20:20

    Dziękuję Panu za ten artykuł i cały blog , choć odkryłem go dopiero dziś, dzięki Pańskiemu wywiadowi w TOK FM,. Prawdziwa kopalnia skarbów dla zainteresowanych Chinami. Ciekawe jak na sytuację Ujgurów wpłyną wydarzenia w Afganistanie. Łączę wyrazy szacunku, Marek Klimowicz.

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.