W piątek podano informację o zatrzymaniu przez Komisję ds. Kontroli Dyscypliny Partyjnej KC KPCh Fu Zhenghua, byłego ministra sprawiedliwości (2018-2020), pierwszego wiceministra Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (MBPu, 2013-2018) oraz szef pekińskiego biura bezpieki (2010-2013). Nie wiemy, kiedy go „zniknięto”, ale w marcu br. był jeszcze aktywny publicznie, kiedy brał udział jako wiceprzewodniczący w pracach Komitetu Sprawa Społecznych i Prawnych Ludowej Politycznej Konferencja Konsultatywna Chin. Ta ostatnia funkcja, na której wylądował w maju zeszłego roku, jednak zwiastowała problemy. Zazwyczaj do prac w Konferencji, która nie ma żadnego znaczenia politycznego, są kierowani towarzysze, którym brakuje kilku lat do emerytury. Jednak Fu Zhenghua w wieku 65 lat (w 2020) powinien jeszcze liczyć na awans.

Co ciekawe, informacja o jego upadku wywołała entuzjazm zarówno wśród szeregowych członków aparatu przymusu, obrońców praw człowieka i demokratów, jak i zwykłych przestępców. Okazało się, że Fu Zhenghua zaszedł wszystkim za skórę, ale najbardziej chyba towarzyszom z Policji, która należy do najbardziej skorumpowanych instytucji w ChRL – jeżeli w ogóle jest sens jakiejś gradacji. Zwłaszcza jego akcja wymierzona w prostytucję i nocne kluby w Pekinie w 2010 roku nie spodobała się w szeregach, ponieważ stanowią one ważny element funduszu emerytalnego stołecznych policjantów.

Jak zwykle w tego typu wypadkach zarzuty dotyczą „poważnego naruszenia dyscypliny partyjnej”. Jednak sam Fu Zhenghua był ważnym elementem kampanii antykorupcyjnej rozpętanej przez Xi Jinpinga w 2013 roku. To dzięki jego bliskiej współpracy z ówczesnym szefem Komisji, Wang Qishan – obecnie Wiceprzewodniczącym ChRL i mentorem Xi Jinping – kampania odniosła sukces. Oczywiście, sukces ten jest mierzony ilością wyeliminowanych – prawdziwych lub urojonych – przeciwników Xi Jinping. To on prowadził decyzją Xi jinping sprawę byłego nadzorcy chińskiej bezpieki z ramienia Stałego Komitetu Biura Politycznego KC KPCh i poplecznika Bo XilaiZhou Yongkang. Potem przeprowadził kampanię przeciwko znanym i opiniotwórczym Internautom. To też on stał za akcją masowych aresztowań adwokatów i obrońców praw człowieka w 2015 roku. Ścigał też dziennikarzy śledczych ujawniających afery korupcyjne – to partia ma decydować co jest aferą lub nie. Dlaczego więc teraz upada sam Fu Zhenghua?

Wygląda na to, że padł ofiarą własnych ambicji. Jak niesie gminna wieść w Pekinie, Fu Zhenghua chciał zostać za swoje zasługi dla Wujka Dada Ministrem MBPu. Problem w tym, że na to stanowisko Xi Jinping ściągnął w 2016 roku swojego zaufanego człowieka, Wang Xiaohong, który pochodzi z Fujian i jeszcze tam związał swój lost z losem dzisiejszego „sekretarza wszystkich sekretarzy”. Fu Zhenghua jednak się nie poddawał, ale popełnił błąd wiążąc się z niewłaściwymi ludźmi. Jak ćwierkają wróbelki w Pekinie, Fu Zhenghua starając się o stanowisko ministra nawiązał kontakt z Sun Lijun (czytaj: zaczął spiskować przeciwko Wang Xiaohong), innym byłym wiceministrem MBPu (2018-2020)1. Sęk w tym, że Sun Lijun, był człowiekiem Meng Hongwei, m.in. byłego szefa Interpolu (zniknięty w czasie podróży do Chin w 2018 roku). To właśnie zatrzymanie Meng Hongwei pociągnłęo za sobą upadek Sun Lijun i odstawienie na boczny tor Fu Zhenghua Meng Hongwei był związany z tzw. kliką z Szanghaju, na której czele kiedyś stał Jiang Zemin, ale był raczej człowiekiem innej szarej eminencji kliki… Zhou Yongkang, arcywroga Xi Jinping. W tym momencie los Fu Zhenghua był przesądzony, ponieważ Xi Jinping nie lubi pozostawiać luźnych elementów, więc zamknięcie jego było tylko kwestią czasu.

No ciekawe, ile jest prawdy w tych ploteczkach.


1 To majstersztyk całej intrygi. W kwietniu 2018 roku Sun Lijun zastąpił na stanowisku wiceministra MBPu Fu Zhenghua. Uspokoiło to Meng Hongwei – skoro jego człowiek jest wiceministrem, to uznał, że nie musi się niczego obawiać i w październiku 2018 roku przyjechał z Francji do Chin. Zapewne już nigdy ich nie opuści. Także Fu Zhenghua musiał pomyśleć, że dzięki Sun Lijun wciąż zachowa wpływy w bezpiece, a przejście do Ministerstwa Sprawiedliwości mogło być odskocznią na stanowisko szefa bezpieki. Po zatrzymaniu Meng Hongwei potrzymano ich jeszcze trochę na stanowiskach, ale kiedy w kwietniu br. zatrzymano Sun Lijun, a Fu Zhenghua trafił do Konferencji, to pętla już się zacisnęła.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.