Autorka: Jenny Andersson
Tytuł: The Future of the World: Futurology, Futurists, and the Struggle for the Post Cold War Imagination (Przyszłość świata: futurologia, futuryści i zmagania o postzimnowojenną imaginację)
Wydawnictwo: Oxford University Press (2018)

Koniec roku sprzyja rozważaniom o przyszłości lub przeszłości, w zależności od temperamentu – osobiście wolę wycieczki w tą pierwszą. Przyszłość i przeszłość to dwie narracje, które ulegają ciągłej zmianie, ponieważ są w dużym stopniu1 pod wpływem teraźniejszości i ulegają modom2, jak wszystko inne. Książka Jenny Andersson zajmuje się kwestią kształtowania narracji futurologicznej w okresie po Zimnej Wojnie. Fascynująca praca pokazująca, jak różne narracje z okresu Zimnej Wojny zaczęły się zlewać w jedną. Moim zdaniem z ogromną szkodą dla Zachodu i naszej zdolności predykcji, ponieważ nie chodzi o to, żeby przewidzieć dokładnie przyszłość, ale żeby z jednej strony ją kształtować w zakresie, jaki jest możliwy, a z drugiej przygotować się na zmianę.

W pracy znajdziemy też wątek polski, czyli prace  powołanego w 1969 roku Komitetu Badań i Prognoz „Polska 2000” Polskiej Akademii Nauk (obecnie: Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus”).


1 Zastrzegam, że nie tylko, więc proszę mi tu nie imputować totalnego relatywizmu.
2 Trendom, prądom intelektualnym itp.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.